“Yozgat, tarım, hayvancılık ve jeotermalle kalkınacak”

“Yozgat, tarım, hayvancılık ve jeotermalle kalkınacak”
07 Ocak 2011 Cuma - 6377 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

Yozgat Valisi Necati Şentürk, Yozgat, Yerköy, Sorgun, Sarıkaya ve diğer ilçelerin kalkınması ve gelişmesi için tarım, hayvancılığın yanı sıra jeotermal enerjiye ağırlık vereceklerini söyledi.

Vali Şentürk, Yozgat il ve ilçelerin gelişmesi ve kalkınmasına yönelik çalışmaların sürdürüldüğünü kaydetti.

Tarım ve hayvancılığın gelişmesi için önemli destekler verildiğini belirten Şentürk, “Ülkemizde ve Yozgat’ta tarım ve hayvancılığın gelişmesine yönelik önemli destekler sağlanmakta. Örneğin Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Avrupa Birliği destekli projelerle kırsal kalkınmaya destek veriyor.

İlde ve ilçelerde tarım ve hayvancılık üzerine faaliyetini sürdüren çiftçilerimiz proje üreterek işlerini daha kapsamlı modern bir şekilde bilinçli yapacak. Bu çalışmalara ayrı bir önem veriyoruz. Çünkü hayvancılığın önemi artan et fiyatlarından dolayı bir kez daha anlaşılır oldu.

Çiftçilerimizin bu çerçevede hayvancılığa yönelmeleri ve bunu bilinçli bir şekilde yapmalarını sağlayacak projeler üretmelerini istiyoruz. Çünkü bu projelere kredi ve hibe destekleri var.” dedi.

Yozgat, Yerköy ve Sorgun’un tarım ve hayvancılığın yanı sıra jeotermalle yapılacak seraların çoğalması ekonomik anlamda Yozgat ve ilçelerinde ekonomisinin canlanmasına katkı sağlayacağına dikkat çeken Vali Şentürk, şöyle dedi: “İlimizde hemen hemen bütün Yerköy, Sorgun gibi ilçelerinde jeotermal enerjiye sahip bu gerçekten büyük bir nimet. Biz bu enerjiyi çoğunlukla kaplıca ve bir tek Sorgun da ısınmada kullanıyoruz.

Tabi bu yeterli değil biz bu jeotermal enerjiyi sadece kaplıca ve ısıtma aracı olarak görmüyoruz. Aynı zamanda sağlık turizmi ve tarım ile hayvancılık konusunda da kullanmayı düşünüyoruz. Bu kapsamda çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” dedi.

““Yozgat, tarım, hayvancılık ve jeotermalle kalkınacak”” için 2 cevap

  1. Effe Karadağlı dedi ki:

    Güzel bi çalışma yürütülmüş gibi görünüyo ama dedikleri gibi yeterli değil.

  2. ALPASLAN dedi ki:

    evet yerköylü girişimciler sermayesi olmayıpta aklı olanlar sermayesi ve aklı ikisi bir olanlar lütfen artık yapın bişeyler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sitedeki tariflerin izinsiz kopyalanması yasaktır.