HABER GÖNDER

 • DOLAR
  8,1550
  %0,28
 • EURO
  9,7089
  %-0,08
 • ALTIN
  457,33
  %-0,38
 • BIST
  1.393
  %-1,65
19 Mayıs Yerköy’de coşkuyla kutlandı

19 Mayıs Yerköy’de coşkuyla kutlandı

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, Yerköy İstasyon meydanında düzenlenen törenle kutlandı.

1905201519mayısAtatürk’ün Samsunda yaktığı kurtuluş meşalesi, her yıl olduğu gibi bu yılda aynı heyecan ve coşkuyla Yerköy’de de yanmaya devam etti.
19 Mayıs töreni programına, Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulması, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.
Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulmasıyla başlanan 19 Mayıs Atatürk´ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlama törenlerine Yerköy İstasyon meydanına devam edildi.
Program açılış konuşması yapan, Yerköy Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Mehmet Kılıç,        “Mustafa Kemal gibi düşünebilmek; işçisiyle, memuruyla; öğrencisiyle, öğretmeniyle; genciyle, yaşlısıyla Mustafa Kemal gibi düşünebilmek.Uygarlık yolunda ilerlediğimiz 21. yy’da ileriyi görebilen ve daha ileriye gitmeyi amaçlayan, yeni nesiller yetiştirmek, Mustafa Kemal gibi düşünebilmenin ilk adımıdır. Bu adımı atarken, yeni neslin geçmişini iyi bilmesi ve özümsemesi gerekmektedir.  Bunun içindir ki her fert üzerine düşen sorumluluğun bilincinde olmalıdır. Gerçekte ülkenin yönetimini devralacak, geleceğimizi yönlendirecek, uygar ve saygın bir ulus olma bilincini daha da pekiştirecek gençler, Ulu Önder Atatürk’ün İlkelerinin ışığında ilerlemelidir.Bilinmelidir ki 1920–1938 yılları arasında sağlanan gelişme ve değişmeler hem milletin birbiriyle kucaklaşması, hem de çağ ile yarışmak düşüncesiyle doğmuştur.  Uygulanması da milletin çağdaşlaşmaya katılması ve ona katkıda bulunması şeklinde gerçekleşmiştir. Atatürk’ün Türk milletini büyük bir atılıma hazırladığı ve yönlendirdiği yüzyılda Avrupa ve Asya’nın pek çok ülkesinde totaliter rejimler veya diktatörlükler bulunuyordu. Böyle bir dünyada o, yabancı bir gazetecinin sorusuna “Ben kalpleri kırarak değil, kazanarak hükmetmek isterim.” diye cevap vermiştir. Aynı çağda yaşayan, gerek kendi milletleri, gerekse dünya için endişe ve korku kaynağı olan bazı liderler, bugün ya unutulmuş ya da kötü miraslarıyla anılır olmuştur.  Atatürk ise, sevgi ve saygı uyandırarak Türk milletini çağ ile tanıştırmaya gayret edip varlığını teminat altına almaya yöneltmiştir.Yalnızca 19 Mayıslar değil, düşünce ufkumuzda Atatürk’ün mücadele azmi, bizlere yüklediği sorumlulukları ve gösterdiği hedefler asla unutulmamalıdır.Ülkemizin en zor anında bile düşünüp ortaya koyduğu milli hedef ve stratejilerin hatırlanması, bu tür çabaların anlam ve değerinin çok iyi bilinmesi gerekmektedir. Ancak bu şekilde kahraman şehitlerimizin kutsal emanetini gelecek çağlara ve nesillere ulaştırabiliriz.             Ünlü bir devlet adamının dediği gibi “Atatürk gibi insanlar, bir nesil için doğmadıkları gibi, belli bir devir için de doğmazlar; onlar liderlikleriyle yüzyıllarca, milletlerin tarihlerinde hüküm sürecek insanlardır” Ulu önder, iyi ki bizimleydin, iyi ki bizimlesin ve bizimle var olacaksın” dedi.
Gerçekleşen konuşmalar sonrasında, öğrenciler tarafından hazırlanan şiirler, gösteriler, ilçe halkı tarafından ilgiyle izlenirken, 19 Mayıs Atatürk´ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı çerçevesinde düzenlenen yarışmalarda derece elde eden öğrenciler ve Kaymakamlık Voleybol Turnuvasında dereceye giren takımlar ödüllendirildi.
Yerköy istasyon meydanında devam eden kutlama programına, Yerköy Kaymakamı Nevzat Şengök, Yerköy Belediye Başkan Mehmet Ağaoğlu,   İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Üsteğmen Abidin Işlak, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Yavuz, İlçe Emniyet Müdürü Hakan Pakel, Yerköy Askerlik Şubesi Başkanı Kamil Erbek, Daire amirlerini ve vatandaşların katılımı ile gerçekleşti.
 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Ucuz Davetiye - Davetiye Modelleri
reklam
NÖBETCİ ECZANE