HABER GÖNDER

“50. Kütüphane haftası” çeşitli etkinliklerle kutlandı

“50. Kütüphane haftası” çeşitli etkinliklerle kutlandı

Bozok Üniversitesinde “50. Kütüphane haftası” kutlama etkinlikleri düzenlendi.
02042014bü31 Mart-6 Nisan 2014 tarihleri arasında kutlanılacak olan “50. Kütüphane Haftası” kutlama etkinlikleri Bozok Üniversitesinde başladı.
Bozok Üniversitesinde ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve İl Halk Kütüphanesi tarafından ortaklaşa düzenlenen etkinlik Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.
Etkinliğe Rektör Prof. Dr. Tamer Uçar, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hasan Yumak ve Prof. Dr. Şaban Güçlü, İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Saçmacı, İl Kültür ve Turizm Müdürü Lütfi İbiş, İl Milli Eğitim Müdürü Saim Kuş, İl Halk Kütüphanesi Müdürü Mustafa Karabacak, Üniversitemiz ve t İl Halk Kütüphanesi çalışanları, çok sayıda öğretim elemanı ve öğrenci katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan etkinlik Bozok Üniversitesi Merkez Kütüphanesi ile Yozgat İl Halk Kütüphanesi tanıtım sunusunun gösterimi ile devam etti.
Etkinliğin açılışı konuşmasını yapan Yozgat İl Kültür ve Turizm Müdürü Lütfi İbiş, kitapların olmadığı bir dünyanın düşünülemez olduğunu belirterek eğitimin,  bilimin ve sanatın temelinin kitaba dayandığını söyledi.  Günümüzde radyo, televizyon, bilgisayar, internet ve bilgilendirme araçlarının geliştiğine dikkat çeken İbiş,  “Bu tür kitle iletişim araçları ne kadar gelişirse gelişsin, ne kadar yaygınlaşırsa yaygınlaşsın bunların hiç biri kitabın yerini tutamaz. Bu yıl 50. Kütüphane Haftası’nı kutluyoruz. Düzenlediğimiz etkinliklerle amacımız,  halkımıza ve öğrencilerimize kitap okuma alışkanlığını kazandırmak, kitap sevgisini artırarak kitaplardan daha çok yararlanmasını sağlamaktır” dedi.
Ülkemizde ve ilimizde okuma alışkanlığının olmadığına dikkat çeken Yozgat İl Milli Eğitim Müdürü Saim Kuş da yaptığı açılış konuşmasında “Toplum olarak okuma özürlüyüz ve bir türlü bu hastalığı üzerimizden atamadık. Kitap okuma yemek yeme, su içme kadar bir temel ihtiyaç haline getirilmelidir. İnternet, televizyon ve telefon tiryakiliğini kitap okuma tiryakiliğine dönüştürerek her gün bir veya iki sayfa mutlaka kitap okuyalım. Kitap okumaya tiryakilik kazanırsak toplum kazanacaktır” dedi.
Rektör Prof. Dr. Tamer Uçar da yaptığı konuşmasında Üniversite bünyesinde yüksek donanıma sahip bir kütüphane ile öğrencilere hizmet verildiğini söyledi. Üniversite kampüsünde bulunan Merkezi Kütüphane’nin gerek elektronik alt yapısı, gerekse mevcut kitap ve süreli yayın sayılarının artması için çalıştıklarını belirten Rektörümüz, üniversitelerde ihtisas kütüphanelerinin de olması gerektiğini vurguladı. Üniversitemiz Erdoğan Akdağ Kampüs alanında İslam İşbirliği Teşkilatı eski Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu’nun adına yaptırılan “Tarih, Kültür Araştırma ve Uygulama Merkezi” binasının tamamlandığı müjdesini veren Rektörümüz Prof. Dr. Tamer Uçar; “Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu’nun tarih ve kültür alanındaki 10 bin adet kitap ve diğer dokümanlar üniversitemize kazandırılmış olacak. Tarih, Kültür Araştırma ve Uygulama Merkezi’mizi YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya’nın katılımı ile önümüzdeki günlerde açılışını gerçekleştireceğiz” dedi.
Konuşmasının devamında kitap okumanın önemine de dikkat çeken Rektör Prof. Dr. Tamer Uçar, “insanlarımız muhakkak kitap okumaya zaman ayırabilmeli ve kitap okumayı bir yaşam felsefesi haline getirmelidir. Kitap okuma alışkanlığının bebeklikten itibaren çocuklara kazandırılarak çocukların kitaplarla büyümesi sağlanmalıdır” dedi.
Rektör Prof. Dr. Tamer Uçar konuşmasının devamında “Günümüzde bilgi çağı ve teknoloji çağında yaşıyoruz. İnternet vasıtası ile her türlü bilgiye ulaşmak mümkün. Fakat bilginin doğrusunu ayırt edebilme kabiliyeti gerekiyor. Çünkü bir doğruyu bulmak için belki onlarca yanlış bilgiyle karşılaşıyoruz. O yüzden bilginin dokümanter edilmesi, yararlı bilginin yararsızdan ayrılması ve bunlarla ilgili işlemlerin de gerçekleştirilmesi artık bir uzmanlık haline gelmiştir. Üniversitemizde bilgi ve belge yönetimi alanında bir eğitim programımız maalesef bulunmuyor, bunu da açmak istiyoruz. Yıllardır bu konuda düşüncelerimiz var ama bu konuda yetişmiş uzmanlar fazla değil. Yeterli öğretim üyesi olduğunu düşündüğümüz anda böyle bir lisans veya ön lisans programını üniversitemize kazandırmak isteriz” ifadelerini kullandı.
Protokol konuşmalarının ardından etkinlik “Sıradışı Okurlar” isimli film gösterimi ile devam etti.
Kutlama etkinlikleri kapsamında Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Ticari Bilgi ve İletişim Hizmetleri Dairesi Şube Müdürü Dr. M.Tayfun Gülle de “Hayat Boyu Kütüphaneler” konulu bir konferans verdi.
50. Kütüphane Haftası kutlama etkinlikleri 2013 yılında Üniversitemiz Kütüphanesi ile İl Halk Kütüphanesi’nden en fazla yararlanan ilköğretim, lise, yükseköğrenim ve yetişkinlere ödüllerin verilmesi ile devam etti.
Kutlama etkinlikleri Bozok Türk Müziği Topluluğu tarafından verilen mini konseri ve hemen ardından ikram edilen kokteyl ile sona erdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Ucuz Davetiye - Davetiye Modelleri
reklam
NÖBETCİ ECZANE