HABER GÖNDER

 • DOLAR
  8,0988
  %0,35
 • EURO
  9,7195
  %0,38
 • ALTIN
  452,10
  %0,34
 • BIST
  1.409
  %2,24
Bahri Yılmaz, “Toprak tahlili verimli ürün sağlar”

Bahri Yılmaz, “Toprak tahlili verimli ürün sağlar”

Yerköy Ziraat Odası Başkanı Bahri Yılmaz, bahçelerin verimini artırmak için üreticilerin toprak tahlillerini yaptırması gerektiğini söyledi.
08062013yilmazYerköy Ziraat Odası Başkanı Bahri Yılmaz, bitkisel üretimde daha kaliteli daha bol ürün almak için gübre kullanımının önemli bir faktör olduğunu belirterek, toprak tahlilinin zorunlu olduğunu aktardı.
Karlı bir gübrelemenin ancak bitkinin isteği olan gübre cins ve miktarını bilmek ve bu gübreleri en uygun zamanda toprağa uygulamakla yapılabildiğini vurgulayan Yılmaz, “Önemli olan diğer bir hususta gübreye en az parayı vererek en fazla ürünün nasıl kaldırılacağını bilmektir. Bunun içinse toprak analizlerinin sonucu toprağımızdaki besin maddesi miktarını bilmemiz gerekir. Yani toprak analizleri yaptırmalıyız. Toprağımızın hangi gübreye ihtiyacı varsa, analizde ortaya çıkar. Hem üründe verim artar, hem de boş yere gübre masrafı ortadan kalkar. Doğru gübre kullanımıyla topraklarımızı korumak, oluşabilecek maddi zararları en aza indirmek ve daha iyi ürün kalitesi elde etmek mümkün” dedi.
Tarımsal üretimdeki en önemli problemlerin başında gereğinden fazla ve aşırı gübre kullanımının geldiğini belirten Yılmaz, fazla gübrenin fazla ürün anlamını taşımadığını, bazen bitkiye zehir etkisi yaparak ürünün azalmasına neden olduğu söyledi. Bir gübrenin fazla verilmesinin, bazı diğer besin maddelerinin bitki tarafından alınmasını engellediğini ifade eden Yılmaz, bu durumun da ürün miktar ve kalitesini düşürdüğünü aktardı. Yılmaz, fazla gübre kullanımının ülkenin dövizinin boşa gitmesine de sebep olduğunu bildirerek, özellikle patates üreticilerinin toprak tahlili yapmalarının mecburi olduğunu kaydetti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Ucuz Davetiye - Davetiye Modelleri
reklam
NÖBETCİ ECZANE