HABER GÖNDER

 • DOLAR
  8,1896
  %0,43
 • EURO
  9,7504
  %0,49
 • ALTIN
  458,42
  %0,25
 • BIST
  1.393
  %-1,65
Dr Çelik, “Verem yıllar önce zamansız bir hastalıktı”

Dr Çelik, “Verem yıllar önce zamansız bir hastalıktı”


Yerköy Toplum Sağlığı Merkezi Başkan Vekili Dr. Yusuf Çelik, veremin insanlık tarihi boyunca ölümlere ve sakatlıklara neden olmuş en önemli hastalıklardan bir tanesi olduğunu söyledi.
Yerköy Toplum Sağlığı Merkezi Başkan Vekili Dr. Yusuf Çelik, yaptığı yazılı açıklamada, veremin insanlık tarihi boyunca ölümlere ve sakatlıklara neden olmuş en önemli hastalıklardan biri olduğunu belirterek, şunları söyledi:
“Halk arasında ince hastalık olarak bilinen verem hastalığına, tıp dilinde tüberküloz denilmektedir. Verem mikrobunu ilk kez, Alman doktor Robert Koch tarafından bulunmuştur. Bu nedenle verem mikrobuna Koch Basili denir. Verem mikrobu, insan vücuduna solunum veya sindirim yoluyla girer. Tedavi edilebilen verem hastalığı, eğer erken teşhis edilmezse ölüme sebep olur. Veremden korunmak için B.C.G. aşısı olmamız gerekir. Aşı olduktan sonra vücudumuza verem mikrobu girse bile hasta olmayız. Verem aşısı aslında, zayıflatılmış verem mikrobudur. Aşı yoluyla giren bu mikropları kolayca yenen vücudumuz, bağışıklık sistemini güçlendirmiş olur. Verem mikrobu hangi organa yerleşirse, o organın adıyla anılır. Akciğer veremi, kemik veremi, gırtlak veremi, ilik veremi gibi. Bunlar içinde en yaygın olanı akciğer veremidir. Verem mikrobu, insandan insana ve hayvandan insana bulaşır. Verem hastalığına karşı halkı aydınlatmak ve bu hastalığa yakalananları sağlıklarına kavuşturmak amacı ile, Verem Savaş Dernekleri kurulmuştur. Bu derneklerin çabalarıyla, yurt çapında verem savaş dispanserleri ve verem hastaneleri açılmıştır. Verem hastalığının belirtileri şunlardır: geceleri terleme, kısa zamanda aşırı kilo kaybı, ateş, kesik kesik öksürük, halsizlik ve sürekli yorgunluk hali. Veremden korunmak için: Havasız yerlerde kalmamalı, dengeli beslenmeli ve B.C.G. aşısı olmalıyız. Veremli hastaların eşyalarını kullanmamalı, onların yemek tabağından yememeli, bardağından su içmemeliyiz. Bağışıklığı güçlendirici besinlerden tüketmeli, açık ve temiz havada dolaşmalıyız. Hepinize sağlıklı, mutlu ve uzun ömür dilerim” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Ucuz Davetiye - Davetiye Modelleri
reklam
NÖBETCİ ECZANE