HABER GÖNDER

Dr. Uyar, “Rast gele antibiyotik kullanmayın!”

Dr. Uyar, “Rast gele antibiyotik kullanmayın!”

Yerköy Toplum Sağlığı Başkanı Dr. Ali Alparslan Uyar, “Antibiyotikler gribi tedavi etmediği için, hekim tavsiyesi dışında antibiyotik kullanılmamalıdır” dedi.
20102014uyarYerköy Toplum Sağlığı Başkanı Dr. Ali Alparslan Uyar,, mevsim değişiklikleri ile birlikte grip vakalarında artış olduğuna değindi.
Dr Uyar “Grip sıklıkla soğuk algınlığı ile karıştırılan, influenza adı verilen bir virüsün neden olduğu, mevsimsel, yaygın, bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır. Grip kendisini ateş ya da titreme hissi, öksürük, boğaz ağrısı, vücut ağrıları, baş ağrısı, ciddi halsizlik, çocuklarda yetişkinlerden daha sık olmak üzere bazen kusma ve ishal ile gösterir. Grip en fazla 2 haftada ve çoğunlukla da 7-10 gün içerisinde iyileşir ancak özellikle risk gruplarında olmak üzere bazen zatürre gibi hastalıklara neden olarak hayatı tehdit eden sağlık sorunları oluşturabilir” ifadelerini kullandı.
Uyar, “Gripten korunmak için; Hasta kişiler ile yakın temastan kaçınmalı ve grip hastalığında evde istirahat edilmelidir. Hastalığı bulaştırmamak için mümkün olduğunca diğer insanlarla temas sınırlandırılmalıdır. Aksırma ve öksürme esnasında burun ve ağız kağıt mendille kapatılmalı ve tekrar kullanılmamalıdır. Eller sık sık yıkanmalıdır. Bulaşma yollarından olan ağız, burun ve gözlere kirli ellerle temas etmekten kaçınılmalıdır. Risk gruplarına grip aşısı uygulanmalıdır (içerisinde bulunduğumuz hafta itibariyle halen grip aşısı yaptırılması mümkündür.”.
“Sağlık çalışanları, 65 yaş ve üzerindeki kişiler, yaşlı bakımevi ve huzurevinde kalan kişiler, astım dahil kronik akciğer ve kalp-damar sistemi hastalığı olanlar, şeker hastaları, kronik böbrek yetmezliği olanlar, kan hastalığı olanlar, bağışıklık sistemi baskılanmış olanlar ve 6 ay – 18 yaş arasında olup kronik rahatsızlığı nedeniyle uzun süreli aspirin kullananlar risk grubunda olup hekime müracaat etmeleri gerekir” diyen Dr Uyar, daha sonra şunları belirtti:
“Risk grubu olarak belirtilen kişilerin grip aşısı ücretleri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından Sağlık Uygulama Tebliği kapsamında karşılanmaktadır. Bu kişiler hekime başvurarak reçete ile eczanelerden grip aşılarını alabilirler.
Grip geçirdiğinizde belirtileriniz ağırlaşırsa (nefes darlığı, göğüs ağrısı, bilinç bulanıklığı, yüksek ateş, öksürük gibi belirtilerin ortaya çıkması) bir hekime başvurulması ve tavsiyelerine göre gerekli ilaçları kullanılması gerekmektedir. Antibiyotikler gribi tedavi etmediği için, hekim tavsiyesi dışında antibiyotik kullanılmamalıdır.
Mevsimsel grip hastalığının yoğunlaştığı bugünlerde gripten korunmada yeterli ve dengeli beslenme ile yeterli istirahatın önemi olduğunu belirtiriz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Ucuz Davetiye - Davetiye Modelleri
reklam
NÖBETCİ ECZANE