Kamil Giyim

bursa escort

HAK DOSTU İLE TÖVBE KAPISINA VARMAK

Bizler bu dünyada yaşadığımız ömür boyunca cenabı Hakka kul olarak bir ömür sarfedilmesi ile ömrümüzü tamam edip,Hakka yolculuğa doğru ömür sermayesini tamam ettikten sonra , fani imtihan hayatından ebedi bir hayata doğru gideceğiz.Ancak bu dünyada yaptıklarımız ameller öbür tarafta belirleyici olacak ve bu dünyada yaptıklarımızdan hesaba çekilip öbür alemdeki yerimiz ona göre olucaktır.

Ancak amellerimizde ve niyetlerimizde halisane ihlası göz edersek ancak o zaman hesabımız , Allah için yapılmış ameller listesinde görülecektir.Ancak nefis sahibi ve şeytana uyduğumuzdan yaptığımız amellerin bir kıymetinin olmayacağından kul , mevlanın bir dostuna ve bir hak aşığı evliyaullah’a tabi olup onun bereketli ömründen ve talim ve terbiyesine kendini verip nefsin garabetinden kurtularak imanını kamil bir şekle sokma ile ancak kurtulabilir.

Kendine Mürşid ( irşad edici ) seçtiği hak dostunun elinde , yine büyüklerin buyuduğu gibi ,” Gassalın elindeki ölü ” misali olmalıdır.Mürşid kişinin istikametini belirleyici olduğundan , mürşidinin çizgisinden bir lahza çıkmamak için kişi gayret göstermelidir.

İşe , böyle bir hak dostu mürşidi kamilin elinden tutarak tövbe etme ile başlanması , tövbesini geciktirmeden , hak dostunun talimi ile yapması ve o hak dostunu kendine dünya ve ahiret rehberi görerek kamil iman sahibi olması ile başlanır.Rızanın kazanmasında en bariz ve kısa yol budur.Yoksa bizler manevi hastalıklara duçar olmuşken ve nefisimizin pençesinde iken bunu başarmamız oldukça zordur.

Hak dostunun elini tutarak ” YA RABBİ BÜTÜN YAPMIŞ OLDUĞUM GÜNAHLARA BEN PİŞMANIM , İNŞALLAH BİR DAHA YAPMAYACAĞIM ” diye Mevla tealaya söz vererek ve tövbede de sadakat göstererek kurtuluş yolunun ilk adımını atmış oluruz.Bu hak dostu peygamber varisi  zahiri ve batını ilimlerdede alim olduğu için bizlerin bu dünyada da hesabını kolaylaştırıcı ve yevmi mahşerdeki hesabdada işimizi  tez görecek olduğundan çocuğun annesine ve ölünün yıkayaıcısına olduğu mutabaat gibi olunmalıdır.Büyüklerimizi kendi mürşidi kamilleri için ” Seyyidim ve senedim ” tabirlerini kullanıp onlara ne derece bağlı olduklarını göstermek istemişlerdir.

İslam tarihinde Ehlullah diye tabir ettiğimiz :  Şah-ı Nakşibendi hazretleri , Seyyid Abdülkadiri Geylani hazretleri, Cüneydi Bağdadi , Hasan el Basri  hazretleri ,İmamı Rabbani hazretleri , Mevlana Halidi Bağdadi hazretleri , Beyazıdı Bistami , Yusuf-i  Hemadani , Abdulhalık-i Goncduvani , Hoca Ahmed Yesevi ,Mevlana Celaleddin-i Rumi, Hacı Bayram-ı Veli, Hacı Bektaş-ı Veli , gibi büyük Hazretler hep bu yol ile kemala gelip imanlarını kemale erdirmişler ve ömürlerini tamam eyleyip dar-ı bekaya göç etmişlerdir.Öyle bir yaşam sürmüşler ki o iman kemalatı ile asırlar geçmesine rağmen hak yolundaki yapmış oldukları ile asırlar sonrası bile isimleri unutulmamaış ve dilden dile halen anlatılmıştır.

Bu kısacık ömrü de bu fani hayatta bir başlangıç yapıp , BEN PİŞMANIM , BÜTÜN YAPMIŞ OLDUĞUM GUNAHLARA PİŞMANIM, İNŞALLAH BİR DAHA YAPMAYACAĞIM demek ile kapıdan içeri adım atmamız ve bir başlangıç yapmamızın artık zamanı geçti bile .Elhamdulillah ki bizlere nasip oldu. İnşallah bu mübarek günlerde de yapmak isteyen ve kapıdan girmek isteyenlere de mevla nasip eder.Yoksa bu fani hayatın ne sıkıntısı bitmek bilir nede eziyeti son bulur.Birde ebedi bir hayatı bu fani hayattaki hatalar ve günahlar ile kaybetmemek için TÖVBE kapısından içeri girmemizi geciktirmemek gerekiyor.Zira ecelin ne zaman geleceği belli değildir. ……..VESSELAM..

Benzer Haberler:

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 07 Temmuz 2015, 11:56 tarihinde Hayrettin Özbay kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 804 Okundu Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN

İsim :

E-posta:

WebSite:

Benzer Haberler
REKLAM
?
Popüler Haberler
MHP Yerköy Adayı Ferhat Yılmaz Oldu

MHP Yerköy Adayı Ferhat Yılmaz Oldu...

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Sorgun ve Sarıkaya Belediye Başkan Adayları açıklamasının ardından Yerköy adayını da açıkladı. MHP Yerköy... [Devamı]
MHP’ de aday adaylık süreci başladı

MHP’ de aday adaylık süreci başlad...

MHP Yerköy İlçe Başkanı Aslan Bozkurt ve ilçe teşkilatında, yaptığı basın açıklamasında belediye başkan aday adayı olmak isteyenlerin... [Devamı]
Bozkurt, “Camiler Siyaset Yeri Değildir!”

Bozkurt, “Camiler Siyaset Yeri Değildir!...

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Yerköy İlçe Başkanı Aslan Bozkurt’un basın açıklaması.  Devamı →[Devamı]
Asfalt Çalışması Törenle Başladı

Asfalt Çalışması Törenle Başladı...

Yerköy ilçemizde 40 kilometrelik yolun ‘sıcak asfalt’ ile kaplanması çalışmalarının startı verildi. Başkanı Ağaoğlu,”Yerköy... [Devamı]
Gültekin Arslan, “Aday olursam büyük farkla seçimi alırız”

Gültekin Arslan, “Aday olursam büyük far...

AK Parti Yerköy belediye başkan aday adayı Gültekin Arslan gazetemize çeşitli açıklamalarda bulundu.  Devamı →[Devamı]
Yerköy’de yağmur yağdı, yollar çöktü

Yerköy’de yağmur yağdı, yollar çöktü...

Yerköy ilçesinde, etkisini gösteren sağanak yağış birçok cadde ve sokakta hayatı olumsuz şekilde etkilerken, yoldan geçen belediye ekipleri... [Devamı]
Anket
Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar
Resim Galerisi
Video Galerisi