Siz gönderin, biz yayınlayalım

 • DOLAR
  7,9701
  %0,41
 • EURO
  9,4633
  %0,76
 • ALTIN
  487,38
  %0,30
 • BIST
  1.191
  %-0,64
Hububatta hasat dönemi başladı

Hububatta hasat dönemi başladı

Türkiye’nin önemli tahıl merkezi olan Yozgat’ta ve İlçelerinde hububatlarda hasat dönemi başladı. 2012 yılı içerisinde İl ve ilçe genelinde yaklaşık 7 milyon dekar alanda hububat ürünlerinin hasadı yapılacak

Yerköy ilçemize bağlı Sekili beldesi ve bazı köylerde biçerdöverler buğday hasadına başladı. Buğday hasadı sırasında Akpınar Köyü’ne gelen Yerköy Ziraat Odası Başkanı Bahri Yılmaz, ilde 2012 yılının ilk hasadına ilçelerinden başlandığını belirterek, verimli bir hasat dönemi temennisinde bulundu. Başkan Yılmaz, çiftçileri ve biçerdövercileri uyararak, buğday hasadı yapılırken dane kayıplarının yaşanmamasını istedi.

Başkan Yılmaz, “Çiftçilerimiz, hasadı yapılan tarlada biçerdöverin bıraktığı sap yığınını kaldırarak, buğday olup olmadığını kontrol etsinler. Yüzde bir ve iki oranında bir dane kaybını biz normal olarak değerlendiriyoruz. Fakat hasadı yapılan tarlada baktığımızda yüzde bir bile dane kaybı yoktu. İnşallah bütün biçerciler aynı şekilde hububat biçimi yaparlar. Çiftçilerimiz böyle bir durumla karşılaştıkları anda odamıza ya da il ve ilçe tarım müdürlüklerimize müracaatta bulunmalıdır.” dedi.

Dane kaybının, ülke ekonomisine büyük zarar verdiğini ifade eden Başkan Yılmaz, “Hasat döneminde en fazla dikkat edilmesi gereken biçerdöverin dane dökmemesidir. Bu bakımdan çiftçilerimiz buna çok dikkat etmelidir. Çünkü dane kaybının yaşanması ülke ekonomisine ve tarla sahibine zarar demektir. Devletimizin açıklamış olduğu buğday taban fiyatı, sanayi ürünleriyle kıyasladığımızda düşük olarak değerlendiriyoruz. Fakat günün şartlarında baktığımızda ise normal olarak görüyoruz.” diye konuştu.

Akpınar Köyü Muhtarı İdris Akgül ise bölgelerinde hasat mevsiminin yeni başladığını belirterek, “Buğday taban fiyatları açıklandı, fakat biz buğdayımızı kaç liradan satacağımızı tam bilmiyoruz. Fiyat olarak devletimizin verdiği fiyattan satabilir, net elimize geçerse iyi olacağını düşünüyoruz. Şu an 60 dönüm buğday tarlamın biçimi yapılıyor. Kuraklıktan dolayı verim yerine göre değişiyor. İnşallah bol verimli bir yıl olur.” şeklinde konuştu.

Biçerdöverci Mesut Kaya ise 22 yıldır biçerdövercilik yaptığını belirterek, “Devamlı Güneydoğu’ya gidip geliyorum. Oranın hasadını tamamladık. Yozgat hasadı yeni başladı. Şu ana kadar 150 dekar buğday biçimi yaptım. Ürün verimi yerine göre değişiyor. Bazı tarla dönüme350 kilogramverirken, bazıları ise 600-700 kilograma kadar ürün veriyor. Biz de artık bölgemizin hububat hasadına başladık. Tarlanın dönümünü geçen yıl 8 liradan biçiyorduk, bu yıl ise daha belirlemedik. Buralar bittikten sonra Sivas’a gideceğiz.” dedi.

“Biçerdöverlerin dane döküp dökmediğini kontrol edin”

Yerköy ilçesinde hububat hasadı başlarken, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, biçerdöver operatörleri ve çiftçileri dane kaybı konusunda uyardı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Yozgat İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, Yozgat’ın, tarım ve hayvancılık yönünden Türkiye’nin önemli merkezlerinden biri olduğunu belirterek, “Çiftçilerimiz çalışıp büyük emek verdiklerinin karşılığını yapacakları hasatla inşallah alacaklar. Tüm çiftçilerimize kazasız belasız ve bol verimli bir hasat mevsimi geçirmelerini diliyorum.” dedi.

Hasat döneminde özellikle biçerdöver operatörlerine büyük görevler düştüğünü ifade eden Özdemir, “Biz hiçbir zaman çiftçimizin emeğinin boşa gitmesini istemeyiz. Bu sebeple dane kaybı hem ülkemiz hem de çiftçimiz açısından çok önemli bir konudur. Biçerdöver operatörleri ekinleri biçerken dane kaybına çok dikkat edecekler, kontrollerini iyi yapacaklar. Biz müdürlük olarak bu konuda ekipler görevlendirdik. Ekiplerimiz tarlaları yerinde kontrol ederek dane kaybı konusunda çalışma yapacak. Dane kaybının yüzde 3’den fazla olmaması gerekiyor. Biz aslında bu yüzde 3’ün de olmamasını istiyoruz. Ayrıca biçerdöverle ekin 15 ile 17 santim yüksekliğinde biçilecek. Daha yüksek biçildiğinde çiftçilerimiz operatörleri uyarmasını istiyoruz. Buna uymuyorlarsa en yakın Tarım İlçe Müdürlüklerine bildirmelerini istiyoruz.” diye konuştu.

Dane kaybı noktasında köy muhtarlarına bilgilendirme toplantısı yaptıklarına değinen Özdemir, “Muhtarlarımızdan, zor şartlarda üretim yapan çiftçilerimizin emeğinin boşa gitmemesi için gerekli kontrolleri yapmalarını istedik. Ayrıca çiftçilerimizde hasat sırasında kontrollerini yaparak, yaşanacak dane kayıplarını önlesinler istiyoruz.” ifadelerini kullandı.Yozgat’ta hasadın başladığını, hasat sonrası ise en önemli konunun anız yangınları olduğunu vurgulayan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Özdemir, çiftçilerin tarlada kalan sap parçalarını yakmamalarını, anız yangınlarının bir sonraki yıl için verimi düşürdüğünü sözlerine ekledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Ucuz Davetiye - Davetiye Modelleri
reklam
NÖBETCİ ECZANE