Milli Eğitim Bakanı Yılmaz: “Bir Siyasi Partinin Çalışması Değil, Memleket Meselesidir”

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz: “Bir Siyasi Partinin Çalışması Değil, Memleket Meselesidir”
24 Mart 2017 Cuma - 313 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0
12

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, anayasa değişikliğine ilişkin halk oylamasının siyasi partinin çalışması değil, memleket meselesi olduğunu belirterek, “Her partinin veya 80 milyon herkesin söz söylemesi, gereken düşüncesini açıklaması gerekir. Çünkü bu değişiklik yarınlara ilişkin Türkiye’nin rotasını belirleyecektir” dedi.

Bakan Yılmaz, bir dizi ziyaret ve toplantılara katılmak üzere geldiği ’ta ilk olarak, Bozok Üniversitesi Adalet Meslek Yüksekokulu Konferans Salonu’nda muhtarlar ve sivil toplum örgütleri temsilcileriyle bir araya geldi.

Burada konuşan Bakan Yılmaz, anayasa değişikliğinin bir memleket meselesi olduğunu belirterek, 16 Nisan’da Türkiye’nin “” demesi halinde uzlaşmacı bir sisteme kavuşulacağını söyledi. Yılmaz, şunları söyledi:

“Niçin daha uzlaşmacı bir sistem? Hiçbir partinin oyu yüzde 50’nin üstünde mi? En büyük parti biziz yüzde 50 oyumuz yok. Dolayısıyla da bir kimse yönetime talip olabilmek için yüzde 50’nin üzerinde oy alabilmek için uzlaşmacı olması lazım. 80 milyonu kucaklaması lazım. Kutuplaştırmaması lazım, ötekileştirmemesi lazım, başka partililerle arasında uçurumlar oluşturulmaması lazım. Bunun içinde başkalarının oyuna talip olması lazım. Başkalarının oyuna talipsen o halde uzlaşmacı olacaksın. O halde ikinci kriterimizde ’16 Nisan’da gelecek sistem daha uzlaşmacıdır’ dediğimizde doğru bir tespitte bulunuyor muyuz? Yine bu gelecek sistem hukuk devletine daha uygundur. Yeni getirilen cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde sorumsuz hiç kimse yok. Herkes yetkisi varsa sorumluluğu da vardır. Hem hukuki denetimi vardır, hem de ceza kanunlarını ihlal ederse yüce divana da gönderilebilir.”

Yerköy Adalet Meslek Yüksekokulu Konferans Salonu’nda gerçekleşen programa, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın yanı sıra AK Parti Yozgat Milletvekili Abdulkadir Akgül, Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, İlçe Kaymakamı Nevzat Şengök, Belediye Başkanı Ağaoğlu, AK Parti İl Başkanı Harun Lekesiz, AK Parti Yerköy İlçe Başkanı Yavuz, AK Parti Yerköy Gençlik Kolları Başkanı Mustafa Kılıç, daire amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Login

Bu sitedeki tariflerin izinsiz kopyalanması yasaktır.