“Okuryazarlık Seferberliği” için çalışmalar başladı

“Okuryazarlık Seferberliği” için çalışmalar başladı
14 Şubat 2018 Çarşamba - 3309 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

Yerköy Halk Eğitim Merkezi Müdürü Celal Yılmaz, Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan tarafından başlatılan “Okuryazarlık Seferberliği”ne ilişkin usul ve esaslar belirlendiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın okuma yazma seferberliği başlatıldığını söyleyen Yılmaz, “Okuryazarlık Seferberliği”ne ilişkin usul ve esasların yer aldığı genelgenin kendilerine geldiğini belirtti.

Yerköy Halk Eğitim Merkezi Müdürü Celal Yılmaz, genelgede, 2008 yılına girildiğinde okuma yazma bilmeyen yetişkinlerin sayısının 4 milyon 863 bin 414 kişi iken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın başlattıkları ve gerçekleştirdikleri “Ana-Kız Okuldayız” kampanyası sonunda 2012 yılında bu sayının 2 milyon 784 bin 257 kişiye düşürüldüğü söyledi.

2017 TÜİK verilerine göre 80 milyon 810 bin olan Türkiye nüfusunun 60 milyonunun 14 yaş ve üzerinde olduğunu hatırlatan Yılmaz, bu nüfustan, örgün eğitim çağı dışına çıkmış olanlardan 2 milyon 462 bin 613’ünün (yüzde 4,09) halen okuma yazma bilmediğini kaydetti.

Kurslar 5 Mart’ta başladığını söyleyen Yılmaz, “Genelgeye göre, ‘Okuryazarlık Seferberliği’ çalışmalarının ilk dönemi 5 Şubat-15 Mayıs 2018 tarihleri arasını kapsayacak olup, Bu kapsamda, çalışmaların etkin duyuru ve tanıtımı 5-19 Şubat 2018 tarihleri arasında yapılacaktır. Okuma Yazma bilmeyenlerin Yerköy Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğüne, Okullara, Köy ve Mahalle Muhtarlıklarına müracaat etmeleri gerekiyor”dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sitedeki tariflerin izinsiz kopyalanması yasaktır.