HABER GÖNDER

 • DOLAR
  8,0988
  %0,35
 • EURO
  9,7195
  %0,38
 • ALTIN
  452,10
  %0,34
 • BIST
  1.409
  %2,24
Piyade Çavuş Muhammet Can, son yolculuğuna uğurlandı

Piyade Çavuş Muhammet Can, son yolculuğuna uğurlandı

Doğubayazıt ilçesinde cinnet getiren bir askerin piyade tüfeğiyle aynı nöbet mevzisinde şehit ettiği askerlerden Piyade Çavuş Muhammet Can’ın (23) cenazesi, Çiçekdağı ilçesinde toprağa verildi.
02032015sehitŞehit Muhammet Can’ın cenazesi, Ankara’dan askeri helikopterle ilçeye bağlı Orta Hacıahmetli köyünde hazırlanan alana getirildi.
Şehidin babası Mustafa Can ve yakınları, helikopterin, evlerinin karşısındaki tepeye inişini gözyaşları ile izledi. Baba Can’ı, taziye çadırını ziyaret ederek başsağlığı dileyen Vali Necati Şentürk, Kırıkkale Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Kaya, İl Jandarma Komutanı Albay Murat Bulut, teselli etmeye çalıştı.
Şehidin naaşı, konvoyla köy merkezindeki babaevine getirildi. Şehidin ağabeyi Hamza Can, kardeşinin tabutunu kendisinin indireceğini söyleyerek cenaze aracına çıktı.
Şehidin naaşı, kardeşleri ve askerlerin omuzlarında evlerinin önünde bulunan taziye çadırına taşındı. Burada aile fertlerinin şehidin cenazesini görmesine izin verildi. Aile üyelerinden bazıları, şehidin naaşını gördükten sonra fenalık geçirdi.
Daha sonra şehidin naaşı kardeşleri ve askerlerin omuzunda köy meydanında oluşturulan tören alanına taşındı. Buradaki törene şehidin babası, annesi Hacer Can, yedi kardeşi ve akrabalarının yanı sıra Vali Necati Şentürk, AK Parti Kırşehir Milletvekili Abdullah Çalışkan, Kırıkkale Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Kaya, İl Jandarma Komutanı Albay Murat Bulut, İl Emniyet Müdürü Sıtkı Akgül, diğer ilgililer, askeri personel ve vatandaşlar katıldı.
Cenaze törenine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanı sıra İçişleri Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri adına çelenkler gönderildi. Köydeki birçok eve Türk bayrakları asıldı.
İl Müftüsü Mehmet Şahin’in kıldırdığı namazın ardından şehidin naaşı, bir süre omuzlarda taşıdıktan sonra cenaze aracıyla köy mezarlığına getirildi.
Türk bayrağı açarak cenazenin ardından yürüyen vatandaşlar, “şehitler ölmez” diyerek slogan attı ve tekbir getirdi. Can’ın cenazesi daha sonra burada toprağa verildi.
Defin işlemi sırasında kadın askerin eşlik ettiği şehidin kanser hastası annesi Hacer Can, “Muhammet’imi kuru toprağa koyduk” diyerek ağıt yaktı.
Kuran-ı Kerim okunması, dua edilmesi ve saygı atışının ardından Tuğgeneral Kaya, baba Can’a Türk bayrağını teslim etti. Bayrağı babasından alarak öpen şehidin ağabeyi Hamza Can, “Kardeşim artık nöbetini ben devraldım” diyerek gözyaşı döktü.
“Bayrağını kardeşime göstereceğim” diyerek kardeşinin mezarına gelen Can, “Üzülmeyeceğim, ağlamayacağım” dedi.
Doğubayazıt ilçesinde, Gökay Hudut Tabur Komutanlığına bağlı Şehit Fehmi Altınordu Hudut Bölük Komutanlığı’nda nöbet tutan askerlerden Piyade Çavuş A.B.G. cinnet getirmesi sonucu kendisine zimmetli piyade tüfeğiyle aynı nöbet mevzisinde Piyade Uzman Çavuş Uğur Gülmez, Piyade Çavuş Muhammet Can ve Piyade Er Akın Buluş’u şehit etmişti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Ucuz Davetiye - Davetiye Modelleri
reklam
NÖBETCİ ECZANE