HABER GÖNDER

Topuksuz, iftar yemeğinde “Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası” hakkında çeşitli bilgiler verdi

Topuksuz, iftar yemeğinde “Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası” hakkında çeşitli bilgiler verdi

Toprak Mahsuller Ofisi (TMO) Yerköy Şube Müdürü Cafer Topuksuz: “Ekmek israfını önleme kampanyası sonuçlarını vermeye başladı” dedi.
16072014iftarYozgat’ta bir iftar yemeğine katılan Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)Yerköy Şube Müdürü Cefer Topuksuz, Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası’nın sonuçlarını vermeye başladığını söyledi.
Türkiye’de ekmek israfının önlenmesine yönelik tedbirlerin ivedilikle alınması amacıyla 17 Ocak 2013 tarihinde başlatılan ve TMO koordinatörlüğünde “Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası”nın yürütüldüğünü kaydeden Topuksuz, ekmek israfının önlenmesi konusunda herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini söyledi.
Ekmeğin, tüm dünyada temel besin kaynaklarından biri olduğunu, toplumda da kutsal bir değer ifade ettiğini, sofraların baş tacı olduğunu belirten Topuksuz, “Kendisine atfedilen onca kutsallığa rağmen, gerek dünyada gerekse ülkemizde en fazla israf edilen gıda ürünü ekmek gelmektedir. Dünyada her sekiz kişiden biri, yani 842 milyon insan açlık ve yetersiz beslenme ile karşı karşıya iken 10 milyona yakın insan ise açlık nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Buna karşın dünya gıda üretiminin üçte birine tekabül eden 1,3 milyar ton gıda israf edilmektedir. Bu kaybın dörtte bir oranında azaltılması durumunda, yetersiz beslenen 842 milyon insanın gıda ihtiyacı karşılanabilmektedir.”
Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü olarak hububat piyasalarının düzenlemesiyle görevli bir kuruluş olduğunu vurgulayan Topuksuz, “Hububat da ekmeğin temel hammaddesidir. Bizler misyonumuz gereği; çiftçinin ve köylünün buğdayı yetiştirirken harcadığı emeği, özveriyi, çabayı tüm yönleriyle görebilmekte bu nedenle de ekmeğin israf edilmesinin üzüntüsünü derinden hissetmekteyiz. İşte bu duyarlılıkla hareket ederek 2008 ve 2012 yıllarında yaptırdığımız araştırmalarda, ekmek israfının artış gösterdiği ve bu israfın ülke ekonomimize ciddi kayıplar verdiği tespit edilmiş ve bu soruna neşter vurulması için geniş kapsamlı bir çalışma yapılmasının gerekliliği görülmüştür. Bu doğrultuda ülkemizde yaşanan ekmek israfının ve israfın neden olduğu ekonomik kayıpların önüne geçmek, bu konuda toplumsal bilinç oluşturmak amacıyla 17 Ocak 2013 tarihinde Sayın Başbakanımızın himayelerinde “Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası” başlatılmıştır” dedi.
Yürütülen çalışmaların toplumdaki etkisinin ölçülmesi amacıyla 2013 yılı sonunda TMO tarafından yeni bir araştırma yaptırıldığına değinen Topuksuz, ” Araştırma sonuçlarının ortaya koyduğu gibi Kampanya ile; tüketimden sağlanan tasarruf ve çöpe atılmaktan kurtarılan ekmekler sayesinde ekonomimize önemli katkılar sağlanmıştır. Yapılan kampanya çalışmalarıyla günlük 1 milyon 50 bin adet, yıllık ise 384 milyon adet ekmek israf edilmekten kurtarılmış olup israfta yüzde 18’lik bir azalma sağlanmıştır. Araştırma sonuçlarından ayrıca kampanyayla ülkemize iki önemli kazanım sağlandığını tespit ettik. Birincisi 300 milyon TL değerinde ekmek çöpe atılmaktan kurtarılmıştır. İkincisi ise kampanyanın etkisiyle halkımızın ekmeği ihtiyaçları kadar satın alarak kontrollü tüketmeleriyle beraber ekmek tüketimindeki azalışla 2,5 milyar TL tasarruf sağlanmıştır” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Ucuz Davetiye - Davetiye Modelleri
reklam
NÖBETCİ ECZANE