HABER GÖNDER

Topuksuzdan, Kaymakam Şengök’e plaket

Topuksuzdan, Kaymakam Şengök’e plaket

Torak Mahsuller Ofisi (TMO) Yerköy Şube Müdürü Cafer Topuksuz, “Ekmek İsrafını Önleme Kampanyasına” destek veren Yerköy İlçe Kaymakamı Nevzat Şengök’e teşekkür plaketi takdim etti.
20102014tmoİlçe Kaymakamı Nevzat Şengök ve Cumhuriyet Savcısı Semih Şimşir, TMO Şube Müdürü Cafer Topuksuzu makamında ziyaret etti.
Kaymakam Şengök, gerçekleşen ziyarette, “Ekmek İsrafını Önleme Kampanyasına” hakkında Topuksuz’dan çeşitli bilgiler aldı.
Topuksuz, “Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası”nın sonuçlarını vermeye başladığını ifade etti.
Türkiye’de ekmek israfının önlenmesine yönelik tedbirlerin ivedilikle alınması amacıyla 17 Ocak 2013 tarihinde başlatılan ve TMO koordinatörlüğünde “Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası”nın yürütüldüğünü kaydeden Topuksuz, Yozgat il ve ilçelerde bulunan daire amirlerine ekmek israfının önlenmesi konusunda bilgilendirme yaptıklarını söyledi.
Ekmeğin, tüm dünyada temel besin kaynaklarından biri olduğunu, toplumda da kutsal bir değer ifade ettiğini, sofraların baş tacı olduğunu belirten Topuksuz, Bizler Toprak Mahsuller Ofisi olarak misyonumuz gereği; çiftçinin ve köylünün buğdayı yetiştirirken harcadığı emeği, özveriyi, çabayı tüm yönleriyle görebilmekte bu nedenle de ekmeğin israf edilmesinin üzüntüsünü derinden hissetmekteyiz. İşte bu duyarlılıkla hareket ederek 2008 ve 2012 yıllarında yaptırdığımız araştırmalarda, ekmek israfının artış gösterdiği ve bu israfın ülke ekonomimize ciddi kayıplar verdiği tespit edilmiş ve bu soruna neşter vurulması için geniş kapsamlı bir çalışma yapılmasının gerekliliği görülmüştür. Bu doğrultuda ülkemizde yaşanan ekmek israfının ve israfın neden olduğu ekonomik kayıpların önüne geçmek, bu konuda toplumsal bilinç oluşturmak amacıyla 17 Ocak 2013 tarihinde Sayın Başbakanımızın himayelerinde “Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası” başlatılmıştır. Araştırma sonuçlarının ortaya koyduğu gibi Kampanya ile; tüketimden sağlanan tasarruf ve çöpe atılmaktan kurtarılan ekmekler sayesinde ekonomimize önemli katkılar sağlanmıştır. Yapılan kampanya çalışmalarıyla günlük 1 milyon 50 bin adet, yıllık ise 384 milyon adet ekmek israf edilmekten kurtarılmış olup israfta yüzde 18′lik bir azalma sağlanmıştır. Araştırma sonuçlarından ayrıca kampanyayla ülkemize iki önemli kazanım sağlandığını tespit ettik. Birincisi 300 milyon TL değerinde ekmek çöpe atılmaktan kurtarılmıştır. İkincisi ise kampanyanın etkisiyle halkımızın ekmeği ihtiyaçları kadar satın alarak kontrollü tüketmeleriyle beraber ekmek tüketimindeki azalışla 2,5 milyar TL tasarruf sağlanmıştır” dedi.
Topuksuz daha sonra İlçe Kaymakamı Nevzat Şengök’e “Ekmek İsrafını Önleme Kampanyasına” destek verdiği için teşekkür plaketi takdim etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Ucuz Davetiye - Davetiye Modelleri
reklam
NÖBETCİ ECZANE