HABER GÖNDER

Yerköy’de 3 Bin Dekar Arazi Doludan Zarar Gördü

Yerköy’de 3 Bin Dekar Arazi Doludan Zarar Gördü

Yerköy’de geçen gün yağan dolu ve yağmur, Yerköy ilçesine bağlık Sekili ve çevre köylerinde 3 bin dekar alanda ekili, karpuz, kavun, pancar ve ayçiçeğine zarar verdi. Çiftçiler, devletten yardım bekliyor. 
07082014karpuzSekili ve çevre köylere geçen gün düşen dolu ve sel suları ekili alanlara büyük oranda zarar verdi. Dolunun zarar verdiği 2 bin dekar alandaki karpuzun ellerinde kaldığını, bunun yanında kavun, ayçiçeği ve pancar ekili alanların da zarar gördüğünü belirten çiftçiler, devletten yardım istiyor. Yerköy Ziraat Odası Başkanı Bahri Yılmaz, dün Yerköy’de dolu afetinin yaşandığını belirterek, “Dün  dolu ve yağmur yağdı, yaklaşık 2 bin dekar kavun karpuz,i 350 dönüm pancar,  400 dönüm ayçiceği ekili alanlar ile bir çiftçimizin selektöre getirdiği 3 ton tohumluk buğdayı, 2 mandıra, 2 çiftçimizin yağmurlama boruları zarar gördü. Büyük bir hasar var, çiftçimizin sigortası olmadığından dolayı sigortadan yararlanamıyor. Biz buranın afet kapsamına alınmasını istiyoruz. Çiftçimiz, ektiği ürünün hiçbir masrafını karşılayamıyor. Sulama parası, işçi parasını ödeyemiyor, bundan sonra hiç ödeyemeyecek, çünkü, doludan zarar gören karpuz artık satılmaz tüccar almaz. Ürün çiftçimizin elinde kaldı ve zarar etti. Devletimizden burayı afet kapsamına alarak çiftçimize yardım etmesini bekliyoruz” dedi.
Ziya Eroğlu isimli  çiftçi 68 dekar alanda ekili karpuzun doludan zarar gördüğünü belirterek, “Dün tarladaydım, bir anda dolu düşmeye başladı, kendi canımı zor kurtardım. Sel suları karpuzun bir kısmını alıp götürürken, bir kısmını kumlara gömdü. Dolu bütün karpuzlara zarar verdi. Bunu artık tüccar almaz, çünkü zarar gören yerlerden çürümeye başlar. O kadar masraf yaptık, karpuzu tam satma zamanı geldi, dolu elimizden aldı. Devletimizden yardım bekliyoruz, çok mağdur ve perişanız” diye konuştu.
Hanif Özgül isimli çiftçide kendisinin 250 dönüm karpuz ektiğini ifade ederek, “Çok büyük zarar gördüm, ben malımı satmıştım, dekarını 250 liraya satmıştım. Ama artık tüccar bunu almaz, tamamı zarar görmüş durumda.  Dekara bize 800 lira masraf ediyoruz, ürünümüz gitti, ne yapacağımızı bilmiyoruz, çok mağduruz, devletimizden yardım bekliyoruz, devletimizden bir el bekliyoruz. Ben şuanda 200 bin lira para harcadım mahsulün hepsi gitti ne yapacağımızı bilmiyoruz. Karpuza talep vardı, iyi de satmıştık, ama tamamı gitti. Çiftçi perişan şuanda, inşallah devletimiz buna bir el uzatır. Kuraklıktan dolayı buğday da alamamıştık, ne yapacağımız bilemiyoruz” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Ucuz Davetiye - Davetiye Modelleri
reklam
NÖBETCİ ECZANE