HABER GÖNDER

Yılbaşı için olağanüstü toplantısı yapıldı

Yılbaşı için olağanüstü toplantısı yapıldı

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Yozgat Valisi Ziya Polat başkanlığında il genelinde Koronavirüs (Covid-19) salgını hakkında alınacak tedbirler kapsamında olağanüstü toplantısı yapıldı.
Yozgat Valiliği tarafından yapılan açıklamada “ 15.12.2020 tarih 2020-96 Hıfzıssıhha kararı ile; 31 Aralık 2020 Perşembe günü 21:00’dan 4 Ocak 2021 Pazartesi günü saat 05:00’e kadar sokağa çıkma kısıtlaması uygulaması ve bu kısıtlama süresince 30.11.2020 tarih ve 2020-92 nolu Hıfzıssıhha Kararı ile belirlenen usul ve esasların geçerli olması hususu bildirilmiştir.
30.11.2020 tarih ve 2020/92 nolu Hıfzıssıhha Kararı ekinde yer alan “Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde muaf tutulacak yerler ve kişilere dair listede” oteller ve konaklama tesislerinin sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde faaliyet gösterebileceği belirtilmiştir.
28.11.2020 tarih ve 2020/90 sayılı Hıfzıssıhha Kararı ile otel ve konaklama tesisleri içerisinde bulunan lokanta/restoranların sadece konaklama yapan müşterilerine hizmet verebilecekleri belirterek bu faaliyetin devamı sırasında uyulması gereken kurallar belirlenmiştir.
Bu kapsamda sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanacağı 31 Aralık 2020 Perşembe günü 21.00’den 4 Ocak 2021 Pazartesi günü 05.00’e kadar otel/konaklama tesisleri için aşağıdaki tedbirlerin alınması gerektiği değerlendirilmektedir.
1- Belirtilen süre ve günlerde konaklama amaçlı müştri edebilecek olan oteller ve/veya konaklam tesislerinde, sosyal izolasyon ile başta fiziki mesafe olmak üzere temizlik ve maske kurallarına aykırı olması nedeniyle yılbaşı kutlama programı içre edilmesine, eğlence/balo düzenlenmesine müsaade edilmeyecektir. Bu doğrultuda oteller ve konaklama tesislerince, yılbaşında yemekli-müzikli kutlama/eğlence programları yapılacağı yönünde kampanya veya reklam faaliyetlerinde bulunulmayacaktır.
2- Bu süre/günlerde oteller ve konaklama tesislerinde disk jokey performansı dahil canlı müzik icra edilmeyecektir. Saat 22.00’den itibaren ise otel ve konaklama tesislerinde bulunan, lokanta ve diğer otel salonlarında kayıt dinletilmesi de dâhim olmak üzere yayınına izin verilmeyecektir.
3- Yine bu süre/günlerde; otel/konaklama tesislerinde konaklayan müşterilerin kalabalık şekilde bir araya gelmemelerine yönelik tedbirler alınacak ve yemek saatlerinde bu hususa özellikle dikkat edilecektir.
4- Otel veya konaklama tesislerindeki veya restoranlarda, “Konaklama tesislerinde uygulanacak standartlar ve tedbirler” konulu 02.06.2020 tarih ve 8680 sayılı İçişleri Bakanlığı Genelgesi, 03.06.2020 tarih 2020/35 nolu Hıfzıssıhha Kararı ve Sağlık Bakanlığı “ Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi” ile getirilen tüm tedbir ve kuralların uygulanmasının temin edilmesine yönelik denetim faaliyetlerinin yoğunlaştırılması ve etkinliğinin artırılması sağlanacaktır.
5- Kolluk kuvvetlerince yürütülecek denetim faaliyetlerinde, Kimlik Bildirime Kanununun Ek 2’inci maddesi hükmü doğrultusunda oteller ve konaklama tesisleri tarafından kendilerine yapılan bildirimlerin doğruluğuna ve güncelliğine dikkat edilmesi sağlanacak, otel ve konaklama tesislerindeki lokanta veya restoranlarda bulunan müşterilerin konaklama için bildirimde bulunulan kişiler arasında olup olmadığı kontrol edilecektir.
Belirlenen esaslara aykırı uygulama yaptığı veya eğlence yeri şeklinde faaliyetlerde bulunduğu tespit edilen otel ve konaklama tesislerine Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ve Turizmi Teşvik Kanununun ilgili maddeleri gereğince idare işlem tesis edilmesi ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına, oy birliği ile karar verilmiştir denildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Ucuz Davetiye - Davetiye Modelleri
reklam
NÖBETCİ ECZANE