HABER GÖNDER

Zamandan ve yakıttan kazandıran yenilikçi proje

Zamandan ve yakıttan kazandıran yenilikçi proje

Aksaray, Karaman, Konya, Niğde, Nevşehir, Yozgat, Kırıkkale ve Kırşehir illerini içine alan KOP Bölgesi İdaresi tarafından desteklenen ‘Zebra (Şeritvari) Sürüm Tekniği’ ile bölge çiftçisi hem zamandan kazanıyor hem de yüzde 50’ye varan yakıt tasarrufu sağlıyor.
Ortak makine kullanımını teşvik eden yeni sistemin avantajları saymakla bitmiyor. Zebra Sürüm makinesi; kesme, süpürme, patlatma, gübre atma, düzleme işlerinin hepsini bir seferde sadece tohum için lazım olan toprağı işleyerek gerçekleştiriyor.
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığının kısa adı KOP TEYAP olan KOP Bölgesi Tarımsal Eğitim ve Yayım Programı kapsamında desteklediği ‘Zebra Sürüm Tekniği’ bölge çiftçisine umut oluyor. Çiftçinin en önemli gider kalemini oluşturan yakıtta ortalama yüzde 50 oranında tasarruf sağlayan yeni sistemle aynı tarla için farklı zamanlarda yapılan toprak işleme uygulamaları da en aza indirilerek zamandan da önemli tasarruf sağlanıyor.
Modern tarım uygulamalarına inovatif bir bakış açısı getiren Zebra Sürüm Tekniğinin deneme ekimleri Konya’nın Karatay İlçesi Ovakavağı Mahallesinde devam ediyor. 2018 yılında başlayan uzun vadeli deneme sürümlerinin bu yıl üçüncüsü gerçekleştiriliyor. İlk yıl 10 dekarlık bir alanda başlayan ikinci yıl 20 bu yıl ise 30 dekarlık arazisinin tamamında Şeritvari Sürüm Tekniğini uygulayan önder çiftçi Murat Küçükerkan, “İlk yıl 10 dekar alanda ayçiçeği ekimi yapmıştım, verimde yüzde 33 daha fazla ürün aldım. İkinci yılda benimle birlikte diğer çiftçi arkadaşlarımızda deneme ekimleri gerçekleştirdiler. Farklı ürünlerde de test etmek adına bu yıl mısır ekimi gerçekleştirdim, onda da bir verim kaybı söz konusu olmadı. Kısaca özetlemem gerekirse zamandan, yakıttan ve makine ekipman maliyetinden tasarruf sağlıyorum. Herkese tavsiye ediyorum” dedi.
Şeritvari Sürüm tekniğinin ilk uygulayıcılarından olan mahalle muhtarı Yüksel Ünlü’de tarla gününe katılan çiftçilere eğitim verdi. Alışılagelmiş toprak işleme yöntemleri ile çiftçinin sadece bir dönümde 15 litre mazot yaktığını belirterek, yeni sistemle birlikte artık 4 dönemde 15 litre mazot yakarak önemli bir tasarruf sağladığını söyledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Ucuz Davetiye - Davetiye Modelleri
reklam
NÖBETCİ ECZANE