HABER GÖNDER

 • DOLAR
  8,6210
  %-0,33
 • EURO
  10,3010
  %-0,32
 • ALTIN
  494,58
  %-0,02
 • BIST
  1.415
  %0,39
Fabrikadan Yük Alamayan Nakliyeciler Eylem Yaptı

Fabrikadan Yük Alamayan Nakliyeciler Eylem Yaptı

   

Yerköy ilçemize bağlı Saray Beldesinde bulunan Brezilya’nın Votormantim şirketine ait Yozgat Çimento Fabrikasından yük taşıyamayan Saray Kamyoncular ve Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi üyeleri eylem yaptı.
Kamyonlarını Yibitaş Çimento Fabrikası karşına çeken kamyoncu esnafı fabrika önünde toplanarak basın açıklaması yaptı.
Saray Kamyoncular ve Motorlu Taşıyıcılar Kooperatif Başkanı Mustafa Reşit Erbaş, çimento fabrikasının Saray Beldesinde bulunduğunu belirterek, “Bizler Saray halkı olarak geçimini tarım, havancılık ve uzun zamandan beri de nakliyecilik yaparak sağlıyoruz. Kooperatifimiz, Yibitaş Çimento Fabrikasının ihtiyacı olan klinker, tıras, kömür gibi taşıma işleri ile iştigal etmektedir.
Ancak fabrika yönetimi bizleri yok etmeye yönelik bir takım oyunların içine girmeye başladığını görüyoruz. Taşıma işlerini dışarıdan başkalarına verirken bizlere vermemeye başladı. Saraylı ve Yerköylü nakliyeciler olarak bizlerde dışarıdan gelen nakliyeciler ve trenin taşıdığı fiyatın aynısına hatta daha aşağısına taşıyalım diyoruz bize vermiyorlar. Saraylı olarak biz fabrikanın tozunu yutuyoruz, tüm zararlarını biz çekiyor fakat işlerini alamıyoruz” dedi.
Fiyat olarak bizim anormal istediğimiz bir fark yok diyen Kooperatif Başkanı Erbaş,”Biz Yerköy kooperatifiyle birlikte 200 araçlık bir filoyu mağdur ediyorlar. Bize verilen hat samsun hattı, Nevşehir Kalaba hattında 300 bin ton mal taşınacağı beyan edilmektedir. Bunun 140 bin tonunun tren ile taşınacağı söyleniyor geri kalanını da onlar söylemiş olduğu fiyata talip olduğumuz halde bize verilmek istenmiyor. Nedendir anlamakta güçlük çekiyor.
Burada yıllardır tozunu toprağını yiyoruz, tarım ve hayvancılık yönünden sıkıntıya çıkıyor. Ama nakliyecilikle geçimini istihdam eden 200 araçlık bir filoyu perişan ediyorlar. Biz onlardan anormal bir şey istemiyoruz. Bize izah edemiyorlar” diye konuştu.
Nakliyecilerden Sufa Budak’da beldede yaşayan bir çok insanın fabrikanın yaydığı tozlardan hastalandığını, kanser olduğunu iddia ederek,”Kolumuzu kesseniz kanımızdan çimento tozu akıyor. Her yıl 30-32 yaşında kanserden ünserden ölenlerimiz var. Hayvancılığı bıraktık. Nakliye sektörüne döndük burası bize düzen vermiyor. Bir gün 100 ton çekeceğiniz diyor bir gün 2 bin ton çekeceğiniz diyor. Bunların amacı üzüm yemek değil bağcıyı dövmektir.
Biz öcü değiliz biz ekmeğimizin peşindeyiz. Maliye borçlarımızı ödeyemiyoruz. Arabalarınızı buna göre yaptırın dediler ona göre yaptırdık. Şimdi de dışarıya çektiriyorlar” dedi. Ahmet Erkoç, biz burada harici bir şeye talip değiliz, sadece dışarı illerden gelen araçların çektiği fiyaza bizde çekelim diyoruz. Çünkü araçlarımız buna göre dizayn edildi. Yibitaş araçlarınızı bizim işimize göre yapın dedi bizde ona göre yaptık. Bizim buradaki Yibitaş ile hiç sorunumuz yok asıl sorun Ankara’daki nakliye bölümüyledir. Biz kooperatifimiz kuruldu kurulalı buranın işini yapmaktadır. Biz yaptığımız işin karşılığını 50 gün sonra alıyoruz. 50 gün de ara boşluk olunca 100 gün oluyor ve çok mağdur oluyoruz. Bizim isteğimiz trenin taşıdığı fiyata talibiz. Bu fiyatlara dışarıdaki nakliyecilere veriyorlar bize. Bu işin olmasını istiyoruz. Yoksa burada çadır kurup ölüm orucuna başlayacağız” şeklinde konuştu.
Saray beldesine meyve bahçesi bulunan Behçet Civelek isimli vatandaş ise, çimento fabrikasına ait araçların yollarda çıkardığı tozlardan dolayı meyvelerinin kuruma noktasına geldiğini ve ürün alamadığına belirterek, “Bizde yolların yapılmasını istiyoruz. Bu fabrika yabancı şirketlere ait bir fabrika, ülkemizden para kazanıyorlar ve çevreye büyük zarar veriyorlar” ifadelerini kullandı.
Fabrika yöneticileri ise ileri sürülen iddialara cevap vermedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Ucuz Davetiye - Davetiye Modelleri
reklam
NÖBETCİ ECZANE