HABER GÖNDER

 • DOLAR
  13,4726
  %0,72
 • EURO
  15,2894
  %0,96
 • ALTIN
  793,64
  %0,39
 • BIST
  2.011,16
  %-0,15
Kanalizasyon parası, köylüleri mahkemelik etti

Kanalizasyon parası, köylüleri mahkemelik etti

   

Yerköy’ün Susuz Köyü’nde kanalizasyon çalışmaları için gerekli olan parayı vermedikleri gerekçesi ile köylülerle muhtarlar mahkemelik oldu. Muhtarın mahkemeye verdiği köylüler de muhtarı mahkemeye verdi.
Yerköy ilçesine bağlı Susuz köyünde 2010 yılının Ağustos ayında İl Özel İdaresi tarafından KÖY-DES kapsamında yapılan kanalizasyon çalışmasında yaklaşık 10 bin metre şebeke döşendi. Çalışmalarda işçilik giderinin karşılanması için köy muhtarı ve azaları tarafından hane başına 300 TL para (salma) toplanması kararlaştırıldı. Vatandaşlardan parayı tahsil edemeyen muhtar, köylüleri mahkemeye verdi. Köy sakinlerinden bazıları da kendilerinden fazla para istendiğini iddia ederek muhtarı mahkemeye verdi.
           Köy sakinlerinden Fazlı Akalın, İlbay Orhan, Osman Kılıçarslan ve Arif Baran’la birlikte yaklaşık 13 kişi, yasal olmayan şekilde para topladığını iddia ederek muhtar Çalap Orhan’ı savcılığa ve kaymakamlığa şikâyet ettiklerini belirtti.
           Köylülerden Arif Baran, geçen yaz köyde kanalizasyon çalışması yapıldığını hatırlatarak, “Çalışmalarda kepçesinden borusuna, çimentosundan demirine kadar, her şeyi devletimiz karşıladı. Fakat işçilik gideri olarak muhtar bizlerden 300 TL istiyor. Bu parayı ‘Köy sakinleri ile belirledik’ diyor. Fakat köylülerin bundan haberi yok. Üstelik bu para miktarı çok fazla. İşçilik gideri olarak muhtarın azalarla birlikte hesapladığı para 8 bin TL Buna göre para köy sakinlerinden toplanacaktı. Şimdi ise köy sakinlerinden toplanacak para miktarı 18 bin TL oluyor. Bu kadar işçilik gideri oldu mu? Biz bunu kabul etmiyoruz. Gerekli yerlere şikâyet dilekçemizi verdik.” dedi.
           Yazın da köy camisinin tadilatı için kendilerinden para toplandığını iddia eden Baran, ”Geçtiğimiz yıl yaz ayında köy sakinlerinden 50 TL camimizin minaresi için para toplandı. Ben 800 TL bağışta bulundum. Bazı vatandaşlarımız da buğday ve benzeri yardımlarda bulundu. Şimdi de kanalizasyon çalışması için 300 TL toplanıyor. Köyümüzün durumu belli, zor geçiniyoruz. Bu parayı nasıl ödeyeceğiz?” diye sordu.
“TOPLANAN PARANIN HESABINI VERİRİM”
           Susuz köyü Muhtarı Çalap Orhan ise ilçeye bağlı 11 köyde kanalizasyon çalışmasının tamamlandığını belirterek, “Köyümüzde geçen yıl yazın kanalizasyon şebekesi olarak yaklaşık 10 bin metre şebeke döşedik. İşçilik gideri olarak köy sakinlerinden 300 TL toplanması yönünde azalarımızla birlikte karar aldık. Kararda azalarımızın da imzası var. Allah’a şükür alnım açık, bu yönde hiçbir sıkıntım yok.” dedi.
           KÖYDES projesi kapsamında kanalizasyon çalışmaları başlamadan önce Yerköy Kaymakamlığı’nda 11 muhtarla toplantı yaptıklarını ve köylülerden sadece işçilik gideri olarak para toplanması kararı aldıklarını ifade eden Orhan, ”Toplantıda işçilik gideri olarak şebeke ağı hesaplanarak herkes kendi köyüne göre bir hesaplama yaptı. Biz de toplanacak parayı hane başına 300 TL olarak hesapladık. Bu parayı 5 ay önce ödemeleri gerekirken bazı vatandaşlar ödedi. Ödemeyenleri de ben mahkemeye verdim. O yüzden şimdi bunlar da bu parayı ödememek için beni mahkemeye vermiş. Diğer köylerde de aşağı yukarı aynı para toplandı. 10 köyde hiçbir şey olmadı da bizim köyde niye böyle bir durum oldu? Eski muhtar Arif Baran ve bazı köy sakinleri bu parayı ödememek için benim hakkımda ‘Kafasına göre para topluyor’ diye suçlamalarda bulunuyor. Her şeyi devletten bekliyorlar, bu yanlış bir düşünce. Devletimiz bu foseptik çukuru ve kanalizasyon şebekesi için kepçesinden borusuna, çimentosundan demirine kadar her şeyi karşılıyor. Fakat köyümüzde bazı kişiler bu işçilik giderini vermemek için bahane üretiyor.” diye konuştu.
           Köyde toplanan paraları makbuz karşılığında aldıklarını kaydeden Orhan, şöyle devam etti:” Köy envanteri defterimizde hepsinin kuruşu, kuruşuna hesabı var. Kanalizasyon çalışmasından sonra çıkan arızalardan dolayı özel kepçe tuttum, yaklaşık 2 bin TL’nin üzerinde para ödedim. Ayrıca köyle ilgili diğer çalışmalarda da para ödedim. Hepsinin kaydı ve belgesi mevcuttur.”
İlçe Kaymakamı Bayram Gale’de konuyla ilgili soruşturma başlatıldığını ve soruşturmanın devam ettiğini söyledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Ucuz Davetiye - Davetiye Modelleri
reklam
NÖBETCİ ECZANE
Toknoloji