HABER GÖNDER

 • DOLAR
  8,8689
  %1,22
 • EURO
  10,4740
  %1,60
 • ALTIN
  499,21
  %1,68
 • BIST
  1.385
  %-1,20
Karaca, “Öğretmenlerin resen yapılmalı”

Karaca, “Öğretmenlerin resen yapılmalı”

   

Türk Eğitim-Sen Yerköy İlçe Temsilcisi Hasan Buğra Karaca, “Norm kadro fazlası öğretmenlerin resen atamaları yapılmamalıdır” dedi.
Türk Eğitim Sen Yerköy İlçe Temsilcisi Hasan Buğra Karaca, Zorunlu eğitimin 8 yıldan 12 yıla çıkarılması, genel liselerin Anadolu liselerine dönüştürme sürecinin sonuna gelinmiş olması nedeniyle, eğitim kurumlarının kurumsal yapılarında meydana gelen değişikliklere bağlı olarak okulların öğrenci sayıları ve ders yükü saatleri değişmiş olduğunu bunun sonucunda da öğretmenlerin norm kadro sayıları yeniden oluştuğunu ifade etti.
Karaca, “Daha önce Bakanlık tarafından valiliklere gönderilen bir yazıyla “ihtiyaç fazlası öğretmenlerin”, Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirmelerine İlişkin Yönetmeliğin “İhtiyaç fazlası öğretmenlerin yer değiştirmeleri” başlıklı 41. maddesinin 5. fıkrasında yer alan, “Bu madde kapsamında il içinde yapılan atamalarla fazlalığın giderilememesi durumunda valiliklerce fazlalığın giderilmesine yönelik il içinde yapılacak yer değiştirmeler, zamana bağlı olmaksızın en geç mart ayı sonuna kadar tamamlanması gerekmektedir. Bu şekilde yapılacak yer değiştirmeler, duyurusu yapılan eğitim kurumlarına öğretmenlerin tercihleri de dikkate alınarak hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılır.
Fazla konumdaki öğretmenlerden herhangi bir kuruma atanmak üzere başvuruda bulunmayanların görev yerleri, il içinde valiliklerce isteklerine bakılmaksızın belirlenir” hükmü çerçevesinde gereğinin yapılması talimatı verilmiştir.
Oysa Bakanlık, eğitim-öğretim alanında yapılan yapısal değişiklikleri dikkate alarak, 2012 yılında eğitim kurumu yöneticilerinin zorunlu yer değiştirmelerinin yapılmayacağını basın yayın organları aracılığıyla kamuoyuna duyurmuştu. Yöneticiler bakımından zorunlu yer değiştirmeler uygulanmamışken, yıllardır taşrada hizmet ettikten sonra hizmet puanı üstünlüğüne göre görev yeri değiştirilmiş bir öğretmenin, eğitim-öğretim alanında yaşanan bu yapısal değişiklikler sonucu birkaç saatlik ders yükü azlığına bağlı olarak norm kadro fazlası konumuna düştüğü için, resen il genelinde atamaya tabi tutulması hakkaniyet ölçülerine uygun değildir. Bu nedenle, eğitim kurumu yöneticilerinin zorunlu yer değiştirmelerinde olduğu gibi, norm kadro fazlası öğretmenlerin de isteğe bağlılar dışında resen atamalarının yapılmaması gerekmektedir.
Bir iki saatlik ders yükü azlığı sonucu ihtiyaç fazlası konuma düşen öğretmenin önümüzdeki dönem oluşacak ders saati artışına bağlı olarak yeni normla yeniden ilişkilendirilmesi mümkünken, bugün birini gönderip yarın aynı kuruma aynı alanda bir başka öğretmeni atamanın doğru olmayacağı kanaatindeyiz.
Türk Eğitim-Sen olarak Milli Eğitim Bakanlığı’na bir yazı göndererek, sözü edilen nedenlerden dolayı, eğitim-öğretim yılının birinci döneminin sonuna yaklaştığımız bir zaman diliminde, norm kadro fazlası öğretmenlerin isteğe bağlı yer değiştirmeleri hariç, il genelinde resen atama yapılmamasını istedik.
Bu kapsamda ilimizde resen atamaların yapılmaması için diğer sendikalara iş birliği yapma ve beraber hareket etme teklifinde bulunduk. Eğitim Sen teklifimize olumlu yanıt verirken Eğitim Bir Sen den olumlu yanıt alamadık. Atamaların yapılacağı son güne kadar idare üzerinde kamuoyu baskısı oluşturmaya çalışırken bizi yalnız bırakanları siz değerli eğitim çalışanlarının takdirine bırakıyoruz.”dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Ucuz Davetiye - Davetiye Modelleri
reklam
NÖBETCİ ECZANE
Toknoloji