HABER GÖNDER

 • DOLAR
  %0,14
 • EURO
  %0,26
 • ALTIN
  %-0,04
 • BIST
  %-0,35
Sekili kaya tuzu, deva oluyor

Sekili kaya tuzu, deva oluyor

   

Yerköy ilçemize bağlı Sekili Beldesi’nde iki asırdan daha fazla bir süredir işletilen tuz havzasında kaya tuzu elde edebilmek üzere dağların delinmesi sonucunda oluşan tuz mağarası egzotik bir görüntüye sahip olurken, elde edilen kaya tuzu farklı amaçlarla kullanılıyor.
Uzmanlar, bu tuzun yararlarını saymakla bitiremiyor. Sekili beldesindeki havzadan çıkartılan kaya tuzunda, insan vücudundaki gibi 84 farklı elementin bulunduğu, bunun vücudun ihtiyacı olan elementlerin kaya tuzundan karşılanabileceği anlamına geldiğine vurgu yapılarak, şifa kaynağı olan kaya tuzunun kullanımının teşvik edilmesi gerektiğinin altı çizildi.
Kaya tuzunun astım, bronşit gibi alt solunum yolları hastalıklarına da iyi geldiği gibi, cildin güzelleştirilmesi, yüzlerde bulunan aknelerin giderilmesi, antidepresan özelliğinin yanında stres alıcı yanın da bulunduğu ifade edildi.
Tuz kristalinin eritilip, içerisinde 20 dakika kadar durdurulması halinde bacak ve kol ağrılarının gitmesiyle birlikte ferahlamayı da sağladığının altı çizilerek, ”Tansiyon hastalarında ekseriyetle tuz kısıtlanır. Fakat bazı hastaların vücudunda sodyum seviyesi düşükse tuz kısıtlandığında farklı sorunlar olabilir. Bu hastaların özellikle kaya tuzu tüketmeleri tavsiye edilmektedir” denildi.
Türkiye’de yaygın olarak Yozgat’ın Sekili Beldesi’nin yanında Nevşehir’in Hacıbektaş, Çankırı, Kırşehir Tepesidelik, Kars Kağızman ve Iğdır Tuzluca’da kaya tuzu üretimin yapıldığı, bu konuda dünyanın rezerv açısından en şanslı ülkenin Türkiye olduğunu kaydedildi. Yurt dışından özellikle Avrupa ve Arap ülkelerinden ciddi talep gelmesine karşın üretim kapasitelerinin azlığından dolayı karşılanamadığı vurgulanırken, Sekili Beldesi’nde bulunan kaya tuzunun da farklı alanlarda kullanılmaya devam edildiği bildirildi.
İki asırdan daha fazla bir süredir işletilen tuz havzasında kaya tuzu elde edebilmek üzere dağların delinmesi sonucunda oluşan tuz mağarası egzotik bir görüntüye sahip olurken, elde edilen kaya tuzu farklı amaçlarla kullanılmaya devam ediyor.  2004 yılına kadar TEKEL tarafından işletildikten sonra özelleştirilerek, kiraya verilen kaya tuzu mağarasında, Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürlüğü tarafından yapılan araştırmaya göre kaya tuzu kalınlığı 200 ile400 metrearasında değişiyor.
Yaklaşık70 metrederinliğe,500 metreuzunluğa sahip mağara içindeki 55 civarındaki galeriden günlük 500 ton civarında çıkarılan kaya tuzu, kış aylarında karayollarındaki buzlanmaları önlemeye yönelik olarak değişik bölgelere gönderiliyor. Sekili Beldesi Kaya Tuzu Havzasından çıkartılan kaya tuzunun karayolları dışında hayvancılık ve tekstil sanayinde, son yıllarda da bazı sağlık merkezlerinde kurulan odaların zemin, tavan ve duvarlarına döşenerek astım hastalarının tedavisinde, heykel oymacılığı, süsleme gibi alanlarda da kullanıldığı ifade edildi.
Türkiye’nin en kaliteli kaya tuzunun Sekili havzasında bulunduğunu belirtilerek, üretimi yapılan kaya tuzu 3 ayrı sektöre göre hazırlanıyor. Toz kısmı tekstil sanayi kullanıyor, kaya halindeki tuzu besiciler, konkasör tesislerinde kırımı yapılan tuz da kara yollarında buzlanmaya karşı kullanılıyor.
Buzlanmaya yönelik kullanılan ithal ürünlerden çok daha ucuz olan kaya tuzu, hem belediyeler hem de Kara Yolları Genel Müdürlüğü tarafından tercih ediliyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

6 yorum

 1. Merhaba beyaz kaya yüzünün ton fiyatı ne kadar bilgi alabilirsiniz
  beyaz olacak sofra tuzu için

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Ucuz Davetiye - Davetiye Modelleri
reklam
NÖBETCİ ECZANE
Toknoloji