HABER GÖNDER

 • DOLAR
  %0,12
 • EURO
  %0,44
 • ALTIN
  %-0,02
 • BIST
  %-0,35
Uzman Dr.Yıldız “Ağrılarımız artıyor”

Uzman Dr.Yıldız “Ağrılarımız artıyor”

   

Modern yaşam, teknoloji uzun çalışma saatlerini de beraberinde getiriyor. Yoğun çalışma hayatı, bilgisayar başında geçirilen uzun saatler, uzun süre ayakta veya oturarak çalışma gibi nedenlerle bel ve boyun ağrılarından şikayet edenlerin sayısı her geçen gün artıyor.
Yozgat’ta buna bağlı olarak hastanelere başvuruda bulunan hasta sayısı giderek artıyor. Hasta başvurularını dikkate alan özel ve resmi yataklı tedavi kurumları ile birlikte üniversite hastanesi de, fiziksel tedavi de kullanılan modern teknik donanımları devreye sokmaya başladı. Yozgat Devlet Hastanesi ile Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde bıçaksız fıtık ameliyatları yapabilen donanımlarla servisler hizmete girdi.
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Hilal Yıldız, bel ve boyun ağrısı nedenleri, tedavisi ve korunma yollarına ilişkin açıklamasında, modern yaşam tarzı, stres ve hareketsizlik boyun ağrısına yol açan en önemli etmenler olduğuna dikkat çekti.
Boyun ağrısının en sık nedeni boyun ve sırtın üst kısmındaki kas gerginlikleri olduğunu bildiren Yıldız, ”Masada çalışırken, televizyon seyrederken ve kitap okurken uzun süre kötü pozisyonda oturmak, bilgisayar ekranının çok yüksek veya çok alçak olması, rahatsız pozisyonda uyumak ve egzersiz sırasında boyunun fazla bükülmesi gibi günlük yaşamımızdaki bazı aktiviteler sırasında vücut duruşumuzun uygun olmaması bu tip kas gerginliklerinin en önemli nedenidir. Yaygın vücut ağrısı ve sabahları yorgun uyanma gibi belirtilerle seyreden yumuşak doku romatizması da boyun ve üst sırt bölgesinde ağrıya yol açan bir tablodur” dedi.
ÇALIŞIRKEN MOLA VERİN
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Hilal Yıldız, boyun omurgasında eklem kireçlenmesi, omurga kemikleri arasındaki disklerin bozulması, boyun fıtığı, boyun omurga kanalında daralma gibi boyun omurgası ve etrafındaki kas, bağ ve sinir köklerine ait bozukluklar da sıklıkla karşımıza çıkan boyun ağrısı nedenleri olduğunu bildirdi. Yıldız, ”Düşme veya kazaya bağlı boyun kaslarında zedelenmeler, omurga kemik ve eklemlerinde zedelenmeler veya kırıklar boyun ağrısına yol açan diğer nedenlerdir” uyarısını yaparak, şunları kaydetti:
”Seyrek olarak da kemik erimesine bağlı çökmeler, omurgada enfeksiyon ve tümörleri de boyun bölgesinde ağrı yapan nedenleri oluşturur. Boyun ve sırt kasları gerginliklerine bağlı boyun ağrılarını önlemek için öncelikle çalışma masası, oturulan koltuk ve bilgisayarın konumu ve yüksekliğinin, uyuma ve oturma pozisyonlarının düzgün olması, uygun bir yastık seçimi gibi ergonomik düzenlemeler yapmak gerekir.  Bilgisayar ile çalışılıyorsa çalışmaya sık ara verilmesi ve çalışılırken sıklıkla telefon kullanmak gerekiyorsa, kulaklık kullanılması önerilir. Boyun ağrısından korunmak için düzenli olarak boyun kasları germe ve kuvvetlendirme egzersizlerinin yapılması çok önemlidir.”
AĞRINIZ UZUN SÜRÜYORSA DOKTORA!
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Hilal Yıldız, birkaç günden uzun süren ağrı ve tutukluk varlığında veya boyundan kollara yayılan ağrı veya  uyuşma gibi bulgular varsa mutlaka bir doktora başvurulması gerektiğini söyledi. Bazı durumlarda boyun ağrısının röntgen, tomografi veya MR gibi görüntüleme yöntemleri veya kan tahlilleri gibi tetkiklerle araştırılması doğru bir tanının konması için gerekli olabileceğine dikkat çeken Yıldız, ”Tanıya göre uygulanacak tedavi belirlenir. Cerrahi tedavi gerektiren bir durum söz konusu değilse, fizik tedavi, ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar, enjeksiyonlar ve manuel tedavi uygulanabilir. Fizik tedavi ve rehabilitasyon ağrıyı gidermeyi, kas spazmını çözmeyi, boyun ve sırt kaslarının kuvvetlendirilmesini ve doğru postürün sağlanmasını hedefleyen çok etkili bir tedavi yöntemidir” şeklinde konuştu.
DOĞRU OTURUŞ ÇOK ÖNEMLİ
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Hilal Yıldız, bel ağrıları da çok sık karşılaşılan sağlık problemlerinden biri olduğunun altını çizdi. Kötü pozisyonda oturma, ağır kaldırma, uzun süre ayakta veya oturarak çalışma gibi nedenlerle bel kaslarında oluşan gerginlikler bel ağrısına en sık yol açan nedenleri oluşturduğunu kaydeden Yıldız, şöyle konuştu:
”Çalışma sırasında bel omurgasının aşırı derecede öne ve arkaya gerilmesi veya yanlara bükülmesini oluşturan hareketler ve pozisyonlardan kaçınmak gereklidir. Ağır kaldırmayı gerektiren işler yapılıyorsa mümkünse bu işlerin destek ve cihaz yardımı ile yapılması ve omurganın düzgün pozisyonda tutulması lazımdır. Bel omurgasında yer alan disklerdeki bozulma ve yırtılmalar, omurga kemiklerinde kayma, eklemlerindeki kireçlenmeler de sıklıkla bel ağrısına yol açar. Daha seyrek nedenler de kaza veya düşmeye bağlı kırıklar, kemik erimesine bağlı çökmeler, enfeksiyon ve tümörlerdir.”
DÜZENLİ EGZERSİZ VE SPOR YAPIN
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Hilal Yıldız, tedavi bel ağrısını oluşturan nedene bağlı olarak belirlendiğinin altını çizerek, tanıyı koymak için röntgen, tomografi ve MR gibi görüntüleme yöntemleri ve laboratuar tetkiklerinin gerekli olabileceğini belirterek, şu uyarılarda bulundu:
”Tedavide cerrahi tedaviyi gerektiren bir hastalık söz konusu değilse, fizik tedavi,  ilaç tedavisi, bel ve karın egzersizleri, enjeksiyonlar, manuel tedavi gibi konservatif tedaviler uygulanabilir. Bel ağrılarında fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları ağrının azaltılması, kas spazmının giderilmesi, bel,  karın ve pelvis kaslarının (kor kasları) kuvvetlendirilmesi ve postür eğitimine yönelik çok etkili bir tedavi uygulamasıdır. Bel ağrısından korunmak için düzenli egzersiz ve spor önerilir. Bel ve karın kaslarının güçlü olması, aşırı kas gerginliklerinin ortadan kaldırılması için yoga ve pilates önerilen sporlardandır. Yüzmenin de bel ağrısında çok olumlu etkileri vardır.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Ucuz Davetiye - Davetiye Modelleri
reklam
NÖBETCİ ECZANE
Toknoloji