HABER GÖNDER

 • DOLAR
  8,7069
  %0,77
 • EURO
  10,4051
  %0,92
 • ALTIN
  497,52
  %0,68
 • BIST
  1.411
  %0,60
Yaşlı “Verem ölümcül bir hastalık olmasına rağmen tedavi edilir”

Yaşlı “Verem ölümcül bir hastalık olmasına rağmen tedavi edilir”

   

Çiçekdağı Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Enis Behiç Yaşlı, verem hastalığında çabuk fark edilip önlem alınmazsa verem hastalığının vücutta ilerleyebileceğini söyledi.
Yaşlı, veremden korunmanın aşılama dışındaki diğer tüm boyutlarıyla da vatandaşlara anlatılması gerektiğini belirtti.
Her yıl Ocak ayının ilk haftasını kapsayan Veremle Savaş Eğitimi Haftası olduğunu söyleyen Yaşlı, veremin bulaşıcı ve ölümcül bir hastalık olmasına rağmen tedavi edilebileceğini ifade etti.
Verem hastası olan vatandaşların sigara, alkol, madde bağımlılığı gibi alışkanlıkların bırakılması gerektiğini belirten Dr. Yaşlı, şu şekilde konuştu;
“Verem mikropları, zayıf insan vücuduna solunum ve sindirim yoluyla kolayca yerleşip kısa sürede vücutta yayılabilen bir hastalıktır. Bu hastalığı çabuk fark edilip önlem alınmazsa verem hastalığı vücutta ilerler, ileri vakalarda tedavi iyi sonuç vermez, yaşam kalitesi bozulur ve ölümle sonuçlanabilir. Aslında verem, zamanında anlaşılır ve önlem alınırsa tedavisi çok kolay bir hastalıktır. Kronik öksürük gibi durumlarda hemen bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.
Kısaca örnek verecek olursak, 1990’lı yıllarda verem hastalığıyla yapılan savaş başarıya ulaşmış, hastalık önemli ölçüde azalmıştı. Ancak son yıllarda AIDS hastalığının hızla yayılması ve verem hastalığında kullanılan ilaçlara karşı direncin artması nedeniyle verem hastalığı tam anlamıyla hortlamış durumdadır. Dolayısıyla tekrar önemini artırmıştır.
Hastalığı belirtilerini saymak gerekirse, geceleri terleme ve ateşin yükselmesi, uzun süren ve geçmeyen kesik kesik öksürükler, balgam çıkarmak ve balgamda kan görülmesi, halsizlik ve devamlı yorgunluk hali, kilo kaybıdır. Bu hastalığa karşı alınması gereken önlemlerin, havasız yerlerde kalınmaması, dengeli beslenilme verem aşısı yaptırılması gerekmektedir” dedi.
Veremlilerin eşyalarının kullanılmaması gerektiğini söyleyen Yaşlı, bu tür hastaların öksürürken, hapşırırken uzak durulması gerektiğinin altını çizdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Ucuz Davetiye - Davetiye Modelleri
reklam
NÖBETCİ ECZANE