YouTube

 • DOLAR
  %0,68
 • EURO
  %0,52
 • ALTIN
  %0,38
 • BIST
  %0,32
ALS Hastalığı Hakkında Önemli Bilgilendirme: Bulaşıcı Değil, Tedavisi Mümkün Değil

ALS Hastalığı Hakkında Önemli Bilgilendirme: Bulaşıcı Değil, Tedavisi Mümkün Değil

Yozgat Şehir Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Mustafa Kozan, Dünya ALS Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, ALS’nin (Amyotrofik Lateral Skleroz) bir motor nöron hastalığı olduğunu ve bulaşıcı olmadığını vurguladı.

Dr. Kozan, ALS’nin kas güçsüzlüğüne neden olan, beyin ve omurilikteki sinir hücrelerini etkileyen ilerleyici bir nörodejeneratif hastalık olduğunu belirtti. Hastalığın belirtileri arasında bir uzuvda kas seğirmesi, konuşma, yutkunma ve hareket etme güçlüğü yer alıyor. Dr. Kozan, hastalığın ilerledikçe nefes almayı zorlaştırarak hastayı önemli derecede etkilediğini ifade etti.

Tedavi ve Semptom Yönetimi

ALS’nin kesin bir tedavisinin henüz bulunmadığını belirten Dr. Kozan, mevcut tedavi yöntemlerinin semptomları yönetmek ve hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak için kullanıldığını söyledi. Dr. Kozan, “ALS hastalarına özel kullanılan ilaçlarla vücuttaki glutamat miktarı azaltılmaya çalışılır; böylece hastalığın ilerleyişi yavaşlatılır. Bu tedavi hastanın ömrünü uzatmakla kalmaz, aynı zamanda uygun hastalarda solunum cihazına bağımlılığı ya da trakeotomi işleminin başlangıcını geciktirir,” dedi.

Dr. Kozan, ALS hastalarının rahat ettirilmesi ve normal yaşamlarını sürdürebilmeleri için destekleyici tedavilerin çok önemli olduğunu vurguladı. Rehabilitasyonun her hastanın ihtiyacına göre belirlenmesi gerektiğini belirtti.

ALS’nin Yaygınlığı ve Belirtileri

ALS’nin bulaşıcı bir hastalık olmadığını vurgulayan Dr. Kozan, bu hastalığın dünyanın her yerinde ve her kesimden insanda ortaya çıkabileceğini, erkeklerde biraz daha sık görüldüğünü ve ortalama başlangıç yaşının 55 olduğunu söyledi. Ancak çok genç yaşta veya çok ileri yaşta da görülebileceğini ekledi.

Hastalığın belirtilerinin her hastada aynı olmadığını belirten Dr. Kozan, genellikle bir kolda ya da bacakta güçsüzlük veya incelmenin hastanın fark ettiği ilk belirti olduğunu söyledi. “Kalem tutmak, düğme iliklemek, çanta taşımak zorlaşır; ya da hasta yürürken tökezler. Bazı hastalarda ise konuşma veya yutma güçlüğü şeklinde başlar. Kaslarda seyirme, ağrı ve kramplar bu belirtilere eşlik edebilir. Kontrol edilemeyen ağlama ve gülmeler olabiliyor,” dedi.

Erken Teşhis ve Hastalığın Seyri

Hastalığın erken teşhisi ve evreleri hakkında da bilgi veren Dr. Kozan, güçsüzlüğün zaman içinde başladığı bölümden kol, bacak, dil ve yutak kasları gibi diğer alanlara yayıldığını söyledi. Kaslarda erime ve güçsüzlük nedeniyle hastanın günlük yaşam aktivitelerinin kısıtlanabileceğini ve tek başına iş göremez hale gelebileceğini belirtti. Dr. Kozan, “Hastanın kritik dönemi solunum kaslarının da güçsüzleştiği zamandır. Hastanın hızlı ve yakın tıbbi desteğe ihtiyacı vardır,” dedi.

ALS’nin seyrinin her hastada farklı olabileceğini belirten Dr. Kozan, hastalıkta hayatta kalma süresinin genellikle 4-6 yıl olduğunu, ancak 10 yıl ve üstünde yaşayan birçok hasta bulunduğunu söyledi. “İyi bir tıbbi ve sosyal destek ile 20 yıldan fazla yaşayan ALS hastaları vardır. Bu farkın nedeni tam olarak bilinmemektedir,” diye ekledi.

ALS hakkında farkındalığın artırılması ve hastalara sunulan desteklerin önemine vurgu yapan Dr. Kozan, bu alandaki araştırmaların ve ilaç çalışmalarının umut verici olduğunu belirtti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Ucuz Davetiye - Davetiye Modelleri
reklam
NÖBETCİ ECZANE
Toknoloji