YouTube

 • DOLAR
  %0,68
 • EURO
  %0,52
 • ALTIN
  %0,38
 • BIST
  %0,32
Anadolu Sağlık Sen Başkanı Necip Taşkın’dan Zam Tepkisi

Anadolu Sağlık Sen Başkanı Necip Taşkın’dan Zam Tepkisi

Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, 2024 yılı ikinci döneminde yapılan zamda memur ve memur emeklisine yapılan adaletsizliğin giderilmesi gerektiğini vurguladı.

Başkan Taşkın, “Memura %19,31 değil, %10 zam yapıldığını belirterek adaletsizliğin giderilmesi gerektiğini dile getirerek, memura ve memur emeklisine yapılan adaletsizlik giderilmediği müddetçe çalışanların moral ve motivasyon bozukluğu iş verimini olumsuz etkileyecektir” dedi.

Memur ve memur emeklisine verilen sözlerin yerine getirilmesini isteyen Taşkın, “Devlet eliyle yaşatılan adaletsizlik, aile bireyleriyle birlikte yaklaşık 20 milyon insanı hüsrana uğratarak büyük bir hayal kırıklığı yaşatmıştır” ifadelerini kullandı. Memur ve memur emeklisinin zor şartlarda yaşamaya çalıştıklarına dikkat çeken Taşkın, elektriğe gelen %38 zam ile birlikte her şeye zam geleceğini ve maaşları eriyen dar gelirli memur ve memur emeklilerinin yoksullaşmakla kalmayacağını, aynı zamanda Anayasa ile güvence altına alınan insanca yaşama hakkının da ellerinden alınacağını belirtti.

“Ekonomimizin zor durumda olduğunu zaten görüyoruz. Ancak ekonomiyi ne memur ne de memur emeklisi bozdu. Bunlara yapılacak maaş zammı da ekonomiyi içinden çıkılmaz hale getirmeyecektir. Milletvekili maaşlarına yapılan zamlar da ortada! Halk açlık sınırında yaşamaya çalışırken, memur ve memur emeklisine yapılan zam, kayıplarının bile telafisi olamayacak durumda iken ‘bal tutanın parmağını yalaması’ toplumu rahatsız ediyor! Sorumluluk sahibi olan herkesin vicdanıyla hesaplaşması gerekiyor!” şeklinde konuştu.

Memura Verilen Sözler Tutulmalıdır

Başkan Taşkın açıklamalarında, “Memura kira yardımı ve büyükşehir tazminatı sözü verildi, bu sözün tutulmasını istiyoruz. 8077 TL’lik seyyanen zammın memur emeklisine de aynen verileceği açıklandı, ancak geldiğimiz noktada hem memur emeklisine verilmedi hem de taban aylığa yansıtılmayarak emekliliğe yansımayan bir zam yapılmış oldu. Artık kandırılmak istemiyoruz. Memura verilen sözler tutulmalıdır. Öncelikle memurun içinde bulunduğu ekonomik koşullar gözden geçirilerek iyileştirme yapılmalıdır” ifadelerini kullandı.

Ekonomik ve Sosyal Beklentiler

Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, yaptığı açıklamayı şu sözlerle tamamladı: “Söz verilen 3.600 ek gösterge, 1. dereceye gelmiş tüm memurlara ayırt edilmeksizin verilmelidir. Memura bayram ikramiyesi verilmeli, kira yardımı ve büyükşehir tazminatı bir an önce hayata geçirilmelidir. En önemli konulardan biri de vergide adaletin sağlanmasıdır. Az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınarak vergide adaletin sağlanmasını istiyoruz. Vergi dilimi yükseltilerek vergi oranı %15’te sabitlenmelidir. Yardımcı Hizmetler Sınıfının kaldırılarak bu kadroda çalışanların eğitim durumlarına göre bir defaya mahsus olmak üzere G.İ.H.S ve T.H.S.’na geçirilmeleri ile maaşlarında bir miktar artış sağlanması beklenmektedir. Ülkemiz kalkınıyorsa kalkınmadan çalışanlara pay verilmelidir. Yılda iki defa maaş zamları dışında ayrıca refah payı verilmelidir. Özel Hizmet Tazminatı ile yan ödeme puanlarının artırılarak, özellikle sağlık çalışanlarının emeğinin karşılığı verilmelidir. Enflasyon farkı zam değildir. Memurun ve emeklinin cebini hortumlayan enflasyonun kaybının karşılığıdır ki zaten TÜİK eliyle bu da engellenmektedir. Enflasyon farkının eskiden olduğu gibi her ay maaşlara yansıtılması gerekir. Diğer yandan, gündüz ve gece nöbetlerinin birbirinden ayrı değerlendirilmesi ve gece nöbeti ücretlerinin artırılması, giyim yardımının günün ekonomik koşulları dikkate alınarak yeniden yapılandırılması, kreş yardımı yapılması gerekiyor.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Ucuz Davetiye - Davetiye Modelleri
reklam
NÖBETCİ ECZANE
Toknoloji