YouTube

 • DOLAR
  %0,76
 • EURO
  %0,51
 • ALTIN
  %0,15
 • BIST
  %0,41
Ayçiçek Yağı Fiyatlarında Büyük Artış, Temmuz Ayında Marketlerde Yüzde 10 Zam Bekleniyor

Ayçiçek Yağı Fiyatlarında Büyük Artış, Temmuz Ayında Marketlerde Yüzde 10 Zam Bekleniyor

Son dönemde uluslararası piyasalarda yaşanan artışın ardından ayçiçek yağı fiyatlarında zam bekleniyor. Temmuz ayında market raflarındaki etiketlerin değişmesi öngörülüyor.

Artan talep, sıcak hava koşulları ve Rusya ile savaşta olan Ukrayna’daki azalan ayçiçek çekirdeği stokları nedeniyle ham ayçiçek yağı fiyatlarında önemli bir yükseliş yaşandı. Son bir ay içerisinde ham ayçiçek yağının fiyatı yaklaşık yüzde 20 oranında artarak 870 dolardan 1030 dolara çıktı.

Marketlerde Etiket Değişecek

Uluslararası piyasalarda gözlemlenen bu artışların iç pazara da yansıması bekleniyor. Dünya gazetesinin haberine göre sektör temsilcileri, bayram sonrası ve Temmuz ayında ayçiçek yağı fiyatlarına yüzde 10’luk bir zam geleceğini ifade etti.

Kadoğlu Yağ Sanayi İthalat Müdürü Muzaffer Yıldırım, fiyatların manipüle edilmesinin söz konusu olduğunu belirtti. Şu anda damping ve anti damping uygulamalarının bulunduğunu söyleyen Yıldırım, ayçiçek yağı fiyatlarının normalde olması gerekenin çok altında olduğunu ve imalatçı firmaların büyük sıkıntılar yaşadığını belirtti. Ayrıca, fiyat artışının bayramdan sonra birden raflara yansımasının mümkün olmadığını ifade etti.

Zincir marketlerin kendi markası olan 5 litrelik ayçiçek yağı ortalama 195 TL’den satılırken, popüler markaların 5 litrelik ayçiçek yağı ise 250 ile 280 TL arasında satılmakta. Yüzde 10’luk zammın ardından 195 TL’lik ayçiçek yağının fiyatının 215 TL’ye, 250 TL’den satılan ayçiçek yağının ise 275 TL’ye çıkması bekleniyor.

Fiyat Artışlarının Ardındaki Dinamikler

Yıldırım, yurt dışında son dönemde büyük fiyat artışları yaşandığını belirtti. Bir ay önce 870 dolar olan ham ayçiçek yağı fiyatlarının şu anda 1020-1030 dolar seviyelerine yükseldiğini ifade etti. Bu durum, iç pazarda da fiyatların yükselmesine neden oluyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Ucuz Davetiye - Davetiye Modelleri
reklam
NÖBETCİ ECZANE
Toknoloji