YouTube

 • DOLAR
  %0,62
 • EURO
  %0,27
 • ALTIN
  %0,05
 • BIST
  %0,39
Ev Sahiplerine Büyük Şok: Kiranın yüzde 20’si vergi olarak kesilecek

Ev Sahiplerine Büyük Şok: Kiranın yüzde 20’si vergi olarak kesilecek

Yozgat’taki ev sahiplerini yakından ilgilendiren yeni vergi paketindeki bir madde, kira gelirlerine ilişkin önemli değişiklikler getiriyor.

Bu düzenlemeye göre, ev sahipleri artık yıllık kira vergisini her ay peşin ödemek zorunda kalabilir.

Kiracıların bankaya yatırdığı kiranın yüzde 20’si vergi olarak kesilecek ve kalan tutar ev sahibine aktarılacak. Bu uygulamanın, devletin ev sahiplerinden 40 milyar liralık kira vergisi tahsil etmesini sağlayacağı hesaplanıyor.

Yeni düzenleme, ev sahiplerinin yılda bir defa beyanname vererek ödedikleri kira vergisini otomatik hale getiriyor. Kiracılar kiralarını her ay bankaya yatıracak ve banka bu paranın yüzde 20’sini vergi olarak kesecek. Bu durumda, Yozgat’ta evini 10 bin liraya kiraya veren bir ev sahibinin aylık kira geliri 8 bin liraya düşecek.

Mevcut yasaya göre, bir yıl boyunca elde edilen kira gelirlerinin vergisi bir sonraki yıl beyanname verilerek ödeniyor. Yeni sistemde ise kira gelirleri, çalışanların maaşlarından yapılan vergi kesintisi gibi aylık olarak kesilecek. Bu, kira parasının yüzde 20’sinin stopaj olarak kesilmesi anlamına geliyor.

Tüm kira ödemeleri artık bankalar üzerinden yapılacak ve bankalar, ev sahibinin hesabına yatan kira parasından yüzde 20 oranında stopaj kesebilecek. Bu yöntemle, normalde yüzde 15’ten başlayan kira vergisi yüzde 20’ye yükselmiş olacak. Ev sahipleri daha sonra giderlerini beyan edip ödedikleri vergiden iade talep edebilecekler. Uygulamanın 2025’ten itibaren geçerli olacağı ifade ediliyor.

Bu yeni uygulama ile devletin ev sahiplerinden 40 milyar liralık kira vergisi tahsil etmesi bekleniyor. Bu da toplamda 200 milyar lira olması beklenen kira gelirinden ev sahiplerine kalacak tutarın 160 milyar lira olacağını gösteriyor. Yeni düzenleme ile Yozgat’taki ev sahipleri, yıllık kira gelirinin 1 aylık tutarını devlete vergi olarak öderken, bu düzenleme ile 2 aylık kirayı devlete vermek zorunda kalabilirler.

Bu yeni düzenleme, Yozgat’taki ev sahiplerini ciddi şekilde etkileyecek gibi görünüyor. Yozgat’ta ev sahiplerinin bu yeni vergi yüküne karşı nasıl bir tepki vereceği merak konusu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Ucuz Davetiye - Davetiye Modelleri
reklam
NÖBETCİ ECZANE
Toknoloji