HABER GÖNDER

 • DOLAR
  13,4726
  %0,72
 • EURO
  15,2894
  %0,96
 • ALTIN
  793,64
  %0,39
 • BIST
  2.011,16
  %-0,15
Evsel atıklardan, 6 bin konutun elektrik ihtiyacı karşılanıyor

Evsel atıklardan, 6 bin konutun elektrik ihtiyacı karşılanıyor

   

Yozgat ve ilçelerde toplanan günlük 150-200 ton arası evsel atık, Yozgat Katı Atık Bertaraf Tesisler Birliği’nde (YOKAB) geri dönüşüme kazandırılarak 6 bin konutun elektrik ihtiyacı karşılanıyor.
Yozgat’ta çevreyi korumak, doğaya atılan çöpten elektrik üretimi sağlayarak ülke ekonomisine katkıda bulunmak amacıyla kent genelinde toplanan evsel atıklar, Yozgat Entegre Katı Atık Değerlendirme, Geri Dönüşüm ve Bertaraf Tesisinde elektrik enerjisine dönüştürülüyor.
Yozgat Belediyesi ekiplerinin sokak sokak gezerek topladığı çöpler, Katı Atık Bertaraf Tesisler Birliği tesislerinde biriktiriliyor. Çöplerin depolandığı alanda biriken metan gazı, özel sektör tarafından yap-işlet-devret modeliyle kurulan santralde elektrik enerjisine dönüştürülüyor.
Tesiste günlük 170 ton atık geri dönüşüm ile 14 megavat elektrik enerjisi üretiliyor. Bu da 6 bin konutun enerji ihtiyacını karşılıyor. Tesiste kapasite artırımı ile günlük 300 ton katı atık toplanarak 10 bin konutun elektrik ihtiyacının karşılanması hedefleniyor. Tesiste çöp elektriğe dönüştürülerek ekonomiye ve çevreye katkı sağlanıyor.
Katı Atık Bertaraf Tesisi Şantiye şefi İbrahim Hakkı Aydın, tesiste günlük 170 ton katı atıkların bertaraf edildiğini söyledi. Aydın, “Yozgat Katı Atık Bertaraf tesisimizde Yozgat’ta toplanan atıklar elektrik enerjisine döndürülüyor. Şu anda tesisimizde günlük 170 ton çöp bertarafı ile 14 megavat civarında yaklaşık 6 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılayacak bir elektrik üretimimiz söz konusudur. İlerleyen günlerde tesisimizin kapasite artışı ve çöp miktarındaki artış ile bu 6 bin konutluk elektrik üretimimiz, 10 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılayacak şekilde artacaktır. Yozgat genelinde toplanan çöpleri tesisimizde biriktirerek metan gazı üretmekteyiz. Hem çevreye hem de ekonomiye önemli bir katkı sağalmaktayız” ifadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Ucuz Davetiye - Davetiye Modelleri
reklam
NÖBETCİ ECZANE
Toknoloji