YouTube

 • DOLAR
  %0,67
 • EURO
  %0,55
 • ALTIN
  %0,47
 • BIST
  %0,37
Güvercin ustası dünya şampiyonluğuna göz koydu, 500 bin liralık teklifi reddetti

Güvercin ustası dünya şampiyonluğuna göz koydu, 500 bin liralık teklifi reddetti

Yozgatlı hemşerimiz Cem Ekim’in Taklacı Güvercinleri Dünya Şampiyonasına Hazırlanıyor.

Yozgat’ın Sorgun ilçesine bağlı Bahadın beldesinde yaşayan 52 yaşındaki Cem Ekim, yetiştirdiği taklacı güvercinleri dünya çapında düzenlenen yarışmalara hazırlıyor. “Oyun kuşu” olarak da bilinen bu güvercinler, dünya çapında ikincilik unvanına sahip ve büyük bir değere sahip oldukları için fiyat biçilemiyor.

Cem Ekim’in güvercinlere olan ilgisi çocuk yaşta, babasının etkisiyle başlamış. Evinin bahçesinde kurduğu kümeste 55 güvercin besleyen Ekim, bu kuşların bakımını büyük bir özenle yapıyor. Sabah ezanıyla uyanıp güvercinlerinin beslenmesi, temizliği ve uçuş eğitimleri ile ilgileniyor. Dünya şampiyonalarına büyük bir titizlikle hazırladığı kuşlarıyla bu yıl dünya birinciliğini hedefliyor.

45 Yıllık Tutku

Cem Ekim, güvercin besleme tutkusunu şöyle anlatıyor: “Babam da çocukluğundan beri kuş uçururdu, 65 yıldır kapımızda güvercin bulunuyor. 45 yıldır ben ilgileniyorum. Son 20 yıldır bu işi profesyonel olarak yapıyorum. Dünya ve Türkiye kupalarında aktif yarışıyorum. Geçen sene Dünya 6.sı oldum, bunu kabul etmedim, bu yıl Dünya 2.siyim. Dünya birincisi olmak için mücadele ediyorum.”

500 Bin Liralık Teklif

Kümesinde bulunan güvercinlerin çok değerli olduğunu belirten Ekim, “3 sınıf kuştan başkasına bakmıyorum. Birinci serim kartopu, beyaz kuşlarım var, mükemmel kuşlar bunların üzerine kuş tanımıyorum. İkinci olarak kıyıcılar diye güvercinlerim var, onlar da bin-bin 500 metreden atan güvercinler. Şu an derece yapan Dünya 2.si olan kaplanlar adlı güvercinlerim var. Beyaz kuşlarımın birisi 11, diğeri 14 yaşında. İstanbul’dan bir vatandaş kuşlarıma 500 bin lira teklif verdi, anneyi babayı istediğinden dolayı vermedim. Bunların yavrusunu isteseler verebilirdim ama bunları verme şansım yok. Ben bu kuşlara değer biçemiyorum, parayla satın alınacak kuşlar değil, o kadar değer veriyorum.” şeklinde konuştu.

Güvercinlere Bebek Gibi Bakım

Ekim, güvercinlerinin bakımını büyük bir titizlikle yaptığını vurguladı: “Sabah saat 04.30’da kalkarım, kuşlarımın bakımına geçerim. Uçumlarını yaptırırım, oyunlarını oynatırım, akşama kadar kuşlarla ilgilenirim, bütün vaktimi onlarla geçiriyorum. Bir bebek edası ile onlarla ilgilenirim. Güvercinler sahibinin yüreğine oynar, sahibinden cesaret alır. Kuş uçururken arkadaşlara hep heyecanlanmadan kuşunuza cesaret verin, sakin olun, kuşunuzla bağ kurun diyorum. Kuşlarımı severek ilgi ile bakıp büyütüyorum.”

Yarım asırlık tecrübesiyle Cem Ekim, güvercinlerine gösterdiği özen ve sevgiyle dünya çapında başarılara imza atmaya devam ediyor. Bu yılki hedefi ise dünya birinciliği.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Ucuz Davetiye - Davetiye Modelleri
reklam
NÖBETCİ ECZANE
Toknoloji