YouTube

 • DOLAR
  %0,76
 • EURO
  %0,51
 • ALTIN
  %0,15
 • BIST
  %0,41
Hazine ve Maliye Bakanlığı, Vergi Reform Paketini Devreye Sokuyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Vergi Reform Paketini Devreye Sokuyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı, vergi adaletini güçlendirme ve sermayeye yönelik vergi düzenlemelerini içeren kapsamlı bir vergi reform paketi üzerinde çalışmalarını tamamladı.

Yeni düzenlemeler, özellikle çok uluslu şirketlerin vergilendirilmesi ve yap işlet devret modeliyle faaliyet gösteren kuruluşların vergi yükünün artırılmasını hedefliyor.

Pakette öne çıkan başlıklardan biri, çok uluslu şirketlere yönelik getirilen asgari gelir vergisi modeli oldu. Bu modelle, yıllık konsolide hasılatı 750 milyon avro eşiğini aşan şirketlerin düşük vergi ödeyen ülkelerdeki şube, iştirak ve iş yerlerine asgari yüzde 15 kurumlar vergisi uygulanacak.

Ayrıca, yap işlet devret modeliyle faaliyette olan kuruluşların vergi oranı da yüzde 25’ten yüzde 30’a çıkarılacak. Bu düzenlemelerin, vergi adaletini sağlama ve doğrudan vergilerin payını artırma amacına yönelik olduğu belirtiliyor.

Vergi Adaleti ve Doğrudan Vergilerin Artırılması Hedefleniyor

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in vurguladığı gibi, reform paketi vergide adalet ve etkinlik sağlamayı amaçlıyor. Paket, Orta Vadeli Program hedeflerine uygun olarak şekillendirildi ve Türkiye’nin vergi sistemindeki adaletsizlikleri gidermeyi hedefliyor.

Serbest Meslek Sahipleri ve Diğer Vergi Yükümlüleri İçin Yeni Düzenlemeler

Paket kapsamında serbest meslek sahipleri için de yeni vergi düzenlemeleri getiriliyor. Ticari, zirai ve serbest meslek kazançlarına asgari gelir vergisi uygulaması getirilerek, gelir adaletinin sağlanması amaçlanıyor. Ayrıca, yeni işe başlayan mükellefler için 3 yıl süreyle asgari vergiden muafiyet sağlanacak.

Yap İşlet Devret ve Kamu-Özel İş Birliği Projelerine Yönelik Kurumlar Vergisi Artışı

Türkiye’nin büyük yatırımlarından elde edilen kazançlara da artırımlı kurumlar vergisi uygulanacak. Banka ve finans kurumları ile yap işlet devret ve kamu-özel iş birliği projeleri kapsamında faaliyet gösteren kuruluşların vergi oranı yüzde 30’a çıkarılarak vergi adaletinin sağlanması hedefleniyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yeni vergi reform paketi, vergi adaletinin güçlendirilmesi ve doğrudan vergilerin payının artırılması amacıyla hazırlandı. Paket, TBMM’ye sunulmak üzere final aşamasında ve önümüzdeki dönemde yasalaşması bekleniyor. Bu düzenlemelerle Türkiye’nin vergi sisteminin daha adil ve etkin hale getirilmesi hedefleniyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Ucuz Davetiye - Davetiye Modelleri
reklam
NÖBETCİ ECZANE
Toknoloji