YouTube

 • DOLAR
  %-0,14
 • EURO
  %-0,01
 • ALTIN
  %0,51
 • BIST
  %0,15
MHP’nin “100 İl, Bin İlçe” Mesajı AK Parti MYK’da Ele Alındı

MHP’nin “100 İl, Bin İlçe” Mesajı AK Parti MYK’da Ele Alındı

Türkiye’de siyasi gelişmeler hız kesmeden devam ediyor. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin partisinin grup toplantısında ortaya attığı “100 il, bin ilçe” mesajı, AK Parti Merkez Yürütme Kurulu’nda (MYK) da detaylı bir şekilde ele alındı. Bu mesaj, Cumhuriyet’in 100. yıl dönümüne denk gelmesi dolayısıyla dikkat çekici bir öneme sahip.

AK Parti, MHP lideri Bahçeli’nin bu önerisini anlamlı bulmuş ve konuyu daha detaylı bir şekilde incelemeye almıştır. Yerel Yönetimler Yasası çerçevesinde gerçekleştirilen çalışmalarda, “100 il, bin ilçe” fikri de masaya yatırılmıştır.

Ancak, seçim sürecinin yoğunluğu nedeniyle konunun tam anlamıyla olgunlaşmasına fırsat verilememiştir. Bu sebeple, il ve ilçe olmak isteyen bölgelerin beklentilerini boşa çıkarmamak ve küskünlük oluşturmamak adına sürecin yerel seçimlerden sonraya ertelenmesi daha uygun görülmüştür.

AK Parti Merkez Yürütme Kurulu’nda (MYK) yapılan toplantıda, “100 il, bin ilçe” konusu gündeme getirilmiş ve kriterlerin belirlenmesi için çalışmalar başlatılmıştır. Bu çalışmaların sonucunda, il ve ilçe statüsüne yükselme kriterlerinin belirlenmesi siyasiler üzerindeki baskıyı azaltabileceği düşünülmektedir.

MYK’da yapılan görüşmelerde, MHP lideri Bahçeli’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı ikili görüşmede “100 il, bin ilçe” konusunun ele alınması ihtimali de değerlendirilmiştir. Bu durumda, Cumhur İttifakı’nın konuyu daha ayrıntılı bir şekilde masaya yatırabileceği düşünülmektedir. Ancak, il ve ilçe olmak isteyen bölgelerin küstürülmemesi adına sürecin mahalli idareler seçimleri sonrasına ertelenmesi daha uygun bir yaklaşım olarak görülmektedir.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “100 il, bin ilçe” mesajı, AK Parti tarafından anlamlı bulunmuş ve konu AK Parti MYK’da ele alınmıştır. Yapılan çalışmalarda kriterlerin belirlenmesi için faaliyet gösterilirken, sürecin yerel seçimler sonrasına bırakılması, il ve ilçe olmak isteyen bölgelerin küskünlük yaşamaması adına önemli görülmektedir. Bu gelişmeler, Türkiye’nin siyasi arenasında önemli bir adım olarak değerlendirilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Ucuz Davetiye - Davetiye Modelleri
reklam
NÖBETCİ ECZANE
Toknoloji