YouTube

 • DOLAR
  %0,76
 • EURO
  %0,51
 • ALTIN
  %0,15
 • BIST
  %0,41
Milletvekili Şahan, TKDK IPARD yeni başvuru çağrısını duyurdu

Milletvekili Şahan, TKDK IPARD yeni başvuru çağrısını duyurdu

Milletvekili Şahan duyurdu; TKDK IPARD 3 Programının 2’inci başvuru çağrı ilanına çıktı.

Yozgat’ta, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) IPARD 3 Programının 2’inci başvuru çağrı ilanına çıktı.

Türkiye-Avrupa Birliği (AB) tarafından ortaklaşa finanse edilen ve 2011 yılından beri uygulanan IPARD I ve IPARD II Programları kapsamında bugüne kadar 882 adet tesis ve proje Yozgat’a kazandırıldı. Program kapsamında girişimcilere toplam 588,10 milyon TL hibe desteği verildi.

Programın büyük ilgi görmesi üzerine IPARD III Programı 2024 yılı itibarıyla 81 ile yaygınlaştırıldı. Başvuru sayısında büyük oranda artış beklendiği için ulusal katkı oranı yüzde 25’ten yüzde 50’ye yükseltildi. Böylelikle IPARD III Programı’nın toplam bütçesi ise 555 milyon avrodan 785 milyon avroya çıkarıldı.

AK Parti Yozgat Milletvekili Süleyman Şahan, Türkiye’nin önemli tarım bölgeleri arasında bulunan Yozgat’ın TKDK’nın çalışmaları ile modern tesislerin kazandırıldığını söyledi.

TKDK yatırımlarında ürün çeşitliliğinin artırılmasının önemli olduğunu dile getiren Milletvekili Şahan, Kurumun IPARD 3 Programının 2. Başvuru Çağrı İlanına çıktığını açıkladı.

Milletvekili Şahan, “Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme tedbirinden çıkılan çağrı ilanıyla tıbbi ve aromatik bitkiler, süs bitkileri ve çiçek soğanı, mantar ve misel, fide-fidan, yem bitkileri, solucan gübresi ile bu ürünlerin işlenmesine yönelik yatırımlara; arıcılık, ana arı yetiştiriciliği, kovan üretimi, bal ve diğer arı ürünlerinin işlenmesi paketlenmesine yönelik yatırımlara; ahşap işleme, metal işleme, taş işleme gibi zanaatkârlık faaliyetleri ile et işleme, süt işleme, yerel yiyecekler gibi katma değerli ürünler ile ilgili yatırımlara; yeme içme ve konaklama tesisleri başta olmak üzere kırsal turizm projelerine; tatlı ve tuzlu sularda yetişen bazı balık ve su ürünleri yetiştiriciliğine yönelik yatırımlara; üretici örgütleri ile ziraat odalarına özel olmak üzere makine parkları kurulumuna; işletmenin kendi ihtiyacını karşılamak üzere üretilecek yenilenebilir enerji yatırımlarına destek verilecek” dedi.

Milletvekili Şahan, Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme Tedbiri başlığı altında verilecek IPARD destekleri kapsamında hayata geçecek yatırımlar ile kırsal alanlarda mevcut iş faaliyetlerinin geliştirilmesini ve yeni iş alanları oluşturmasını, bu bölgelerde yaşayan vatandaşların gelir ve refah düzeyinin yükseltilmesini, böylece kırsal alanlarda ekonomik ve sosyal açıdan daha iyi bir bölgesel denge sağlanmasına katkıda bulunulmasının hedeflendiğine dikkat çekti.

Milletvekili Şahan, “Çağrının toplam destek bütçesi 80 milyon Avrodur. Uygun harcama tutarı 500 bin Avroya kadar olan başvurular desteklenecek. Başvurular 12 Temmuz 2024 tarihinden itibaren kabul edilmeye başlanacak. Online Proje Başvuru Sistemi 16 Ağustos 2024 tarihi saat 18.00’de kapanacak. Başvuruların il koordinatörlüğüne teslimi için son tarih 29 Ağustos 2024’dür. Bu çağrıdaki hibe oranı proje ve başvuru sahibinin özelliklerine göre yüzde 60 ila yüzde 75 arasında değişmektedir. Ayrıca yatırımlar KDV’den muaf tutulmaktadır” diye konuştu.

Milletvekili Şahan, çağrı ilanıyla yatırımcıların verilecek hibelerden en yüksek düzeyde faydalanacaklarını sözlerine ekledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Ucuz Davetiye - Davetiye Modelleri
reklam
NÖBETCİ ECZANE
Toknoloji