YouTube

 • DOLAR
  %0,14
 • EURO
  %0,27
 • ALTIN
  %0,37
 • BIST
  %-1,07
SGK, doğum yapan kadınlara 36 bin TL ödemeye hazırlanıyor

SGK, doğum yapan kadınlara 36 bin TL ödemeye hazırlanıyor

Ülkemizde kadın istihdamının desteklenmesi amacıyla çeşitli önlemler alınırken, doğum yapan çalışan annelere yönelik Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından maddi destek sağlanıyor. SGK, doğum yapan kadınlara 36 bin TL’nin üzerinde bir destek ödemesi hazırlığı içinde.

Devlet, SGK kaydı bulunan çalışan annelere yeni doğan bebekleri için destek sağlıyor. Bu destek miktarı net 36 bin 852 TL’ye kadar ulaşabiliyor. Ücretsiz veya ücretli izin hakkı, yarı zamanlı çalışma imkanı, süt izni gibi avantajlar da, çalışan annelerin iş hayatında kalabilmesi için sunuluyor.

Doğum nedeniyle iş hayatına ara veren ve sonrasında işlerine dönen anneler için geçiş süreci kolaylaştırılıyor. Yarı zamanlı çalışma seçeneğiyle, doğum sonrası işe dönen annelere aylık 18 bin 426 TL’ye kadar destek veriliyor. Bu destek, İŞKUR tarafından sağlanıyor ve brüt asgari ücret üzerinden hesaplanıyor.

Yarı zamanlı çalışma için brüt asgari ücret üzerinden hesaplanan aylık ödeme miktarı 9 bin 925 lira 34 kuruşa kadar çıkarken, doğum izni süresince günlük net doğum ücreti 444,44 TL olarak hesaplanıyor. Bu ödeme, aylık bazda 13.333 TL’ye denk gelirken, doğum izni ücreti toplamda çalışan annelere 49.777 TL olarak ödeniyor.

Ayrıca, annelere sunulan destekler arasında süt ve emzirme parası, yarım gün çalışma desteği, kreş yardımı gibi çeşitli alanlarda sağlanan destekler bulunuyor. Tüm bu yardımların toplam değeri ise 70 bin 345 TL’yi aşıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Ucuz Davetiye - Davetiye Modelleri
reklam
NÖBETCİ ECZANE
Toknoloji