YouTube

 • DOLAR
  %-0,14
 • EURO
  %-0,01
 • ALTIN
  %0,51
 • BIST
  %0,15
Taşkın, “Antidemokratik teklifi kabul etmeyiz”

Taşkın, “Antidemokratik teklifi kabul etmeyiz”

Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, daha önce yüzde 1 sendika barajını getirmeye çalışan hükümetin bu seferde yüzde 2 barajıyla 200’e yakın sendika ve 250 bine yakın üyeyi mağdur etmeye yönelik girişimlerinin antidemokratik bir karar olduğunu söyledi.

Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Taşkın, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin de imzaladığı uluslararası sözleşmelere ve Anayasaya aykırı olan ve kamu çalışanlarının iradelerine ket vurmaya kalkan bu kararın kabul edilemez olduğunu ifade etti.

TBMM’ne sunulan kanun teklifine göre üye sayısı yüzde 2’den az olan sendika üyelerinin 250 lira, üye sayısı yüzde 2’yi geçen sendika üyelerinin ise 750 lira almasının yolunu açan antidemokratik bu teklifi kabul etmeyeceklerini ve hukuki zeminde haklarını arayacaklarını belirten Taşkın, bu teklifin, sarı sendikayı korumaya yönelik bir teklif olduğunun altını çizerken, bu hukuksuzluğun kamu çalışanları tarafından reddedilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Memur ve memur emeklilerinin sefalete mahkûm edildiklerini son toplu sözleşme de gördüklerini belirten Taşkın, bu teklifin, ülkemizde tek sendika dönemini başlatmaya yönelik bir karar olduğunu, hak ve özgürlüklere aykırı bu kararın daha önce Danıştay’dan döndüğünü ve Anayasa Mahkemesi’nden de döneceğine inandığını söyledi.

Taşkın; “Antidemokratik ve kamu çalışanlarının özgür iradeleriyle sendikalarını seçmesinin önüne getirilmesi planlanan bu kanun teklifinin Meclis’ten geçmeyeceğini düşünüyoruz. Hak ve özgürlükleri kısıtlayan böyle bir düzenlemenin kabul edilmesi mümkün değildir. Böyle bir teklifin iktidar milletvekili tarafından Meclis’e getirilmesi ise son derece esef vericidir. Sayın Cumhurbaşkanımız bu teklifi geri çektirmelidir. Özellikle seçimlere 6 ay kala böyle bir teklifin getirilmesi iktidar açısından son derece sakıncalıdır. Demokratik haklarımızı kullanarak hukuki yollara başvuracağız. Üyelerimiz endişelenmesin ve sarı sendikaya prim vermesin” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Ucuz Davetiye - Davetiye Modelleri
reklam
NÖBETCİ ECZANE
Toknoloji