HABER GÖNDER

 • DOLAR
  8,3217
  %0,12
 • EURO
  10,1256
  %0,16
 • ALTIN
  500,10
  %0,24
 • BIST
  1.454
  %0,90
Vali Polat: “Amacımız Yozgat’ımızı hep birlikte daha iyi noktalara taşımak”

Vali Polat: “Amacımız Yozgat’ımızı hep birlikte daha iyi noktalara taşımak”

   

Yozgat Valisi Ziya Polat, şehre yapılan ve yapımı devam eden projelerin tamamlanması ile Yozgat’ın yakın gelecekte ekonomik ve sosyal anlamda ciddi bir gelişim süreci yaşayacağını belirterek, amaçlarının şehri daha iyi noktalara hep birlikte taşımak olduğunu söyledi.

Vali Ziya Polat, Gazetemize yaptığı açıklamada, Yozgat’ın ekonomik, sosyal ve kültürel yapısını değerlendirdi.
Vali Polat, “Şehrimiz coğrafi konumu itibariyle Ülkemizin tam kalbinde önemli bir noktada bulunuyor. Başkentimize yakınlığı, doğu ve batı illerinin kesiştiği orta bir bölgede yer alıyor. Yatırımlar noktasında devasa yatırımlara sahip olan Yozgat’ımız da devam eden yatırımların tamamlanması ile yatırımcı açısından daha cazip bir şehir olacağına inanıyorum. Merkez ilçemizle birlikte 14 ilçemizi de bizler bir ağacın gövdesi ve kolları olarak değerlendiriyoruz. Bu bakımdan ilçelerimizle birlikte büyüyüp ekonomik ve sosyal anlamda daha da gelişmeyi hedefliyoruz.

TARIM VE HAYVANCILIK DAHA DA GELİŞECEK
Yozgat’ın konumu itibariyle tarım ve hayvancılığa elverişli bir kent olduğunu vurgulayan Vali Polat, devletin sağlamış olduğu hibe destekli projeler ile hayata geçirilen modern üretim tesisleri şehrin tarım ve hayvancılığının gelişmesine önemli katkılar sağlayacağını ifade etti.

Vali Polat, “Devletimiz, Tarım ve Orman Bakanlığının sağlamış olduğu desteklerin yanı sıra yine TKDK üzerinden üreticilerimize sağladığı hibe kredileri ile bugün bütün ilçelerimizde ve kırsalda son derece modern hayvan üretim tesislerini görebiliriz. En fazla hibe destek alan iller sıralamasında Yozgat’ımız ilk 5’in içerisinde yer almaktadır. Bunlara ilaveten yeni projelerin de eklenmesi ile bu alanda ilimiz gelişimini sürdürecektir. Et Süt Kurumunda süt ünitesinin de hizmete girecek olması bölgemizde hayvancılığın gelişmesine büyük katkı sağlayacak ve süt üretimi de daha artacaktır. Bugün Et Süt Kurumunda üretilen Sucuk ve Yozgat Kavurması bir marka halinde ülkemizin genelinde satışı yapılmaktadır.

Bu yıl içerisinde hizmete açılacak olan süt üretim tesisinde Ülkemizde ilk ve tek olacak olan; beyaz peynir, kaşar peyniri, lor peyniri, krema, tereyağı üretimi yapılacak. Bu tesisimiz günlük 90 ton süt işleme kapasitesine sahip olacak. Bu şekilde üreticilerimize de büyük destek sağlanmış olacak. Bu vesile ile bu yatırıma emeği katkısı olan herkese gönülden teşekkür ediyorum.”dedi.
YÜKSEK HIZLI TREN VE HAVALİMANI PROJELERİ ULAŞIMDA YOZGAT’A ÇAĞ ATLATACAK

Test sürüşlerine başlanılan Ankara, Yozgat ve Sivas Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattında test sürüşlerine başlanıldığını vurgulayan Vali Polat, havalimanı projesinde çalışmaların aralıksız devam ettiğini tamamlanması ile Yozgat’ın ulaşımda çağ atlayacağını kaydetti.
Vali Polat, “Bazı yatırımcılar için ulaşım en büyük problem olarak göze çarpıyor. Hızlı Trenin faaliyete geçmesi ve Yozgat Havalimanı’nın hizmete açılmasıyla yatırımcı açısından şehrimiz bir cazibe merkezi haline gelecektir. Yozgat her bakımdan gelişmeye oldukça elverişli bir şehirdir. Devletimiz yatırımları da burada oldukça önem arz etmektedir.

Adalet Eğitim Merkezi, Diyanet Eğitim Merkezi, Adli Tıp Kurumu, Yozgat Şehir Hastanemiz, 4 Bin kişilik Kapalı Cezaevi ve burada oluşacak istihdam alanlarını da hesaba katarsak azımsanamayacak kadar şehrimize ekonomik bir katkı sağlayacaktır.”diye konuştu.

EĞİTİME BÜYÜK ÖNEM VERİYORUZ
Yozgat eğitimine büyük önem verdiklerini vurgulayan Vali Polat, il genelinde eğitim altyapısının güzel olduğunu ve bütün ilçelerde fiziki ve genel durumu bakımından son derece güzel modern okullarda eğitim hizmeti verildiğini belirtti.
Vali Polat, “Eğitimle ilgili yapılacak tüm çalışmalarımızı geldiğimiz günden beri planlıyoruz. Tabi dönem pandemi dönemi olduğu için uzaktan eğitimin çalışmaları yapılıyor. 1 Ocakta okuma kampanyamız başladı. Yozgat’ta tüm çocuklarımızın ailelerimizin okuyacağı okudukça hediyelerini alacağı bir dönemi hayata geçirdik. Aylık okudukları kitap sayısına göre çocuklarımıza ve velilerimize de tablet, akıllı saat, bluetoot kulaklık gibi çeşitli hediyelerimiz olacak. Eğitimde hedeflenen başarının sağlanması için ailelerimize de büyük sorumluluklar düşmektedir. Sadece öğretmene yada idareciye bağlamak yanlış olur.

Ebeveynler, çocukları ile yeteri kadar ilgilenmelidir. Atalarımızın “Ağaç yaş iken eğilir” sözünden hareketle çocuğumuza gereken ilgiyi göstermeliyiz. Çocuklarımız, şekil almamış bir hamur gibidir. Onların doğruları da, yanlışları da bizlerin eseridir. Başarılarını sahiplendiğimiz gibi yanlışları ve hatalarını da sahiplenerek nerede yanlış yaptığımızı sorgulamalıyız. Yozgat’ımızın eğitim başarı seviyesini yükseltmek için sadece eğitimcilerimize bu sorumluluğu yükleyemeyiz. Buna ailelerimizi, STK’larımızı ve diğer kurumlarımızı da katarsak hedeflenen başarının yakalanmaması için hiçbir neden olamaz.”diye konuştu.

TÜM İLÇELERİMİZDEKİ KÜTÜPHANELERİ GÖZDEN GEÇİRİYORUZ

Tüm ilçelerdeki kütüphaneleri gözden geçirdiklerini vurgulayan Vali Polat, “İl genelindeki bütün kütüphaneleri, Belediyelerin desteği ile ‘yaşayan kütüphane’ haline getirmek istiyoruz. Ayrıca tüm ilçelerimizde de kapalı spor salonu olmasını istiyoruz. Çocuklarımızın gençlerimizin ya da anne babalarımızın ilçelerde bizden istediklerini yerine getirmeye çalışıyoruz. Bizden voleybol sahası istiyorlar, basketbol sahası istiyorlar. Tüm kurumlarımızın tesisleri emirlerinde. İki ilçemizde kapalı spor salonu yapmayı düşünüyoruz. Çocuklarımız ne istiyorsa onu yapmamız lazım. Çocuklarımızı sosyal kültürel anlamda da geliştirmemiz lazım. Çocuklarımızın liseden mezun olduklarında bir spor dalı, bir müzik aleti ve en az bir yabancı dil bilerek mezun olmasını istiyoruz. Bunun için de uygun alt yapıyı devlet olarak vermemiz lazım”şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Ucuz Davetiye - Davetiye Modelleri
reklam
NÖBETCİ ECZANE