YouTube

 • DOLAR
  %0,14
 • EURO
  %0,27
 • ALTIN
  %0,37
 • BIST
  %-1,07
Yerli nohut tohum çeşitlerinin deneme ekimi gerçekleştirildi

Yerli nohut tohum çeşitlerinin deneme ekimi gerçekleştirildi

Yozgat’ta, Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yerli nohut tohum çeşitlerinin deneme ekimi başarıyla gerçekleştirildi.

Yapılan deneme ekiminde, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından geliştirilen ve tescili yapılan 9 çeşit nohut tohumu kullanıldı. Amacın, yerli ve milli tohumların çiftçilere tanıtılarak kullanımını ve verimini artırmak olduğu belirtildi.
İl Tarım ve Orman Müdürü Tanju Özkaya, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, bakanlık tarafından geliştirilen ve tescili yapılan 9 çeşit yerli nohut tohumunun deneme ekiminin başarıyla tamamlandığını duyurdu. Yozgat’ın yemeklik dane baklagiller üretiminde ülke çapında önemli bir konuma sahip olduğunu vurgulayan Özkaya, en çok nohut ekilen iller arasında yer aldıklarını belirtti.

Özkaya, “Atabay”, “Tunç”, “Karlı”, “Çiftçi”, “Nihatbey”, “Bayrak”, “Caner”, “Sezgin” ve “İnci” adlarını taşıyan çeşitlerin 6 köyde deneme ekimine tabi tutulduğunu ifade etti. Amacın, bakanlık tarafından geliştirilen ve özel sektörce de desteklenen yerli ve milli tohumların çiftçilere tanıtılarak kullanımını ve verimini artırmak olduğunu belirten Özkaya, bu çeşitlerin daha iyi verim ve kalite özelliklerine sahip olduğunu vurguladı.
Yerli tohumların tanıtımı ve kullanımının artırılmasıyla birlikte yerel çiftçilerin ekonomik açıdan daha sağlıklı bir üretim yapmalarının hedeflendiğini dile getiren Özkaya, bu çalışmanın Yozgat tarımının gelişimine ve ülke genelindeki tohumculuk sektörüne katkı sağlayacağını ifade etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Ucuz Davetiye - Davetiye Modelleri
reklam
NÖBETCİ ECZANE
Toknoloji