HABER GÖNDER

 • DOLAR
  8,3217
  %0,12
 • EURO
  10,1256
  %0,16
 • ALTIN
  500,10
  %0,24
 • BIST
  1.454
  %0,90
Yıldız “İnandık barajı çalışmaları devam ediyor”

Yıldız “İnandık barajı çalışmaları devam ediyor”

   

Devlet Su İşleri Genel Müdürü Kaya Yıldız, Yerköy ilçemize bağlı Belkavak köyü sınırları içerisinde yapımı devam edilen İnandık Barajının çalışmalarının devam ettiğini belirterek, barajın tamamlanması sonunda 28 bin 750 dekar alan arazi suya kavuşacağını söyledi.

Devlet Su İşleri Genel Müdürü Kaya Yıldız yaptığı yazılı açıklamada, DSİ Yozgat’a yaptığı yatırımlarla illerin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşların içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ettiğini belirtti.

Yıldız, şu açıklamalarda bulundu: “Yozgat merkez ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır. DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.”

Yerköy İnandık Barajında çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini söyleyen DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, çalışmaları devam eden Yerköy İnandık Barajının tamamlanması ile barajda depolanacak su ile 28 bin 750 dekar tarım arazisinin sulanmasının sağlanacağını, bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte ülke ekonomisine yıllık 25 milyon 40 bin 417 TL katkı sağlanması hedeflendiğini söyledi.

Ulaşım yolları, gövde sıyırma kazıları, kondüvi, memba ve mansap batordaları tamamlanmış yüzde 35 mertebesinde fiziki gerçekleşme sağlanmıştır. Yerköy İnandık Barajının temelden yüksekliği 63 metre olup 31,10 milyon m3 su depolama kapasitesine sahip olduğunun altını çizdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Ucuz Davetiye - Davetiye Modelleri
reklam
NÖBETCİ ECZANE