YouTube

 • DOLAR
  %0,68
 • EURO
  %0,52
 • ALTIN
  %0,38
 • BIST
  %0,32
Yozgat Çamlığı’nda yeni bir başlangıç, bal ormanı kuruldu

Yozgat Çamlığı’nda yeni bir başlangıç, bal ormanı kuruldu

Yozgat Çamlığı Milli Parkı, Orman Genel Müdürlüğü tarafından arıcıların daha kaliteli bal üretimine destek olmak amacıyla yeni bir girişimle dikkat çekiyor. Parkın eteklerine kurulan “Bal Ormanı”, bölgedeki zengin bitki örtüsünden faydalanarak arıcılık faaliyetlerini artırmayı hedefliyor.

Yozgat Valiliği’nin talebi üzerine Orman Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulan bu alan, özel olarak tasarlanmış kovan koyma parselleri, arı içme suyu havuzu ve dikim çukurları ile donatıldı. Yaklaşık 400 kovan kapasitesine sahip olan bal ormanında şu anda 250’ye yakın arı kovanı bulunmakta olup, ilerleyen dönemlerde kovan sayısının artırılması planlanıyor.

Yozgat Arıcılar Birliği Başkan Yardımcısı Ahmet Mithat Çakıroğlu, bal ormanının zengin bitki florasından yararlanarak daha kaliteli bal elde edeceklerini belirtti. Çakıroğlu, tesisin Yozgat Valiliği’nin öncülüğünde hayata geçirildiğini ve burada yapılan çalışmaların Yozgat arıcılarına büyük fayda sağlayacağını vurguladı.

Bal ormanı projesiyle birlikte bölgede arıcılık faaliyetlerinin artması beklenirken, ilerleyen süreçlerde tesisin daha da geliştirilerek doğal bal üretiminin destekleneceği belirtiliyor.

Tabiatın sunduğu zenginlikleri en iyi şekilde değerlendirmek amacıyla Yozgat Çamlığı Milli Parkı’nda büyük bir yenilik hayata geçirildi. Orman Genel Müdürlüğü tarafından kurulan “Bal Ormanı” projesi, bölgedeki arıcıların kapasitelerini artırarak daha kaliteli bal üretmelerine olanak sağlıyor.

Yozgat Valiliği’nin öncülüğünde gerçekleştirilen bu önemli adım, arıcıların kullanımına açılan özel parseller, arıların ihtiyaç duyduğu suyu temin eden havuzlar ve doğru dikimlerle desteklenmiş dikim çukurlarıyla donatılmış durumda. Yaklaşık 400 kovan kapasiteli bal ormanı, şu anda 250’ye yakın arı kovanına ev sahipliği yapmakta olup, ilerleyen süreçlerde bu sayının artırılması planlanıyor.

Yozgat Arıcılar Birliği Başkan Yardımcısı Ahmet Mithat Çakıroğlu, bölgedeki zengin bitki florasından yararlanarak elde edecekleri daha kaliteli bal hakkında umutlu konuşuyor. Çakıroğlu, tesisin Yozgat Valiliği ve Yozgat Orman İşletme Müdürlüğü işbirliğiyle hayata geçirildiğini belirtiyor ve bölgedeki arıcıların bu tesis sayesinde gelirlerini artırabileceklerini ifade ediyor.

Proje kapsamında bal ormanına ek olarak yapılan planlar arasında, bölgede bulunan doğal bitki örtüsünü koruyarak ve kullanarak bal kalitesini artırmak ve bölgede arıcılık faaliyetlerini desteklemek var. Gelecekte, bal ormanının daha da geliştirilerek doğal bal üretiminin artırılması ve bölgenin ekonomik açıdan daha da güçlenmesi hedefleniyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Ucuz Davetiye - Davetiye Modelleri
reklam
NÖBETCİ ECZANE
Toknoloji