YouTube

 • DOLAR
  %0,62
 • EURO
  %0,27
 • ALTIN
  %0,05
 • BIST
  %0,39
Yozgat İl MEB’den, LGS adaylarına “Tercih danışmanlığı” hizmeti

Yozgat İl MEB’den, LGS adaylarına “Tercih danışmanlığı” hizmeti

Yozgat İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) tercih sürecinde lise adaylarına yönelik olarak başlattığı “tercih danışmanlığı” hizmetine devam ediyor. Öğrencilerin liselere yerleşme süreçlerinde destek olmak amacıyla Yozgat merkez ve ilçe merkezlerinde ‘tercih danışmanlığı” hizmeti başlatan İl Milli Eğitim Müdürlüğü, ortaokullarda 167, halk eğitimi ve rehberlik araştırma merkezlerinde 17 birimle hizmet veriyor.

Öğrencilerin ilgi, yetenek, değer ve kişilik özelliklerini tanıması, mesleki seçenekleri fark etmesi, mesleklerin gerektirdiği nitelikler ile kişisel özellikleri arasında bağ kurması, mesleklere yönelik olumlu tutum geliştirmesi, kariyer farkındalığı kazanması, iş yaşamı ile eğitim arasındaki ilişkiyi ve yaşam boyu öğrenmenin kariyer gelişimi açısından önemini fark etmesini içeren kariyer gelişim alanını desteklemeye yönelik olarak 150 rehber öğretmen/psikolojik danışmanın görev alacağı LGS ve YKS Tercih Danışmanlığı Birimleri oluşturuldu.

İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Altınkaynak, liselere geçiş dönemi tercihleri konusunda açıklamalarda bulundu. 2024 yılı Liselere Geçiş Sistemi kapsamında sınavla öğrenci alan liseler ve adrese dayalı yerel yerleştirme kriterlerine göre tercih işlemlerinin başladığını belirten Altınkaynak, tercih yapacakların tercih danışma bürolarından yardım almalarını tavsiye etti.

Altınkaynak, “Velilerimiz okullarda oluşturulan tercih danışma bürolarından yardım alarak tercihlerini yapabilecekler. Tercihler yapılırken sıklıkla sıralama hatalarıyla karşılaşıyoruz. Öğrencilerimiz bazen hiç gitmek istemeyecekleri ortaöğretim kurumlarını tercih edebiliyorlar. Bu nedenle ilimiz genelinde ortaokullarda tercih ve danışma büroları oluşturuldu. Ayrıca tercih ve danışma bürosu oluşturulamayan ortaokullarımızda hizmet vermek üzere Rehberlik ve Araştırma Merkezi bünyesinde mobil ekip oluşturuldu. Köy ve kasabalarımızda tercih yapacak öğrencilerimize de tercih ve danışma hizmeti verilecektir” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Ucuz Davetiye - Davetiye Modelleri
reklam
NÖBETCİ ECZANE
Toknoloji