YouTube

 • DOLAR
  %0,04
 • EURO
  %-0,18
 • ALTIN
  %-1,62
 • BIST
  %0,29
Yozgat Şehir Hastanesi’nde Dil ve Konuşma Terapisi ile Tedavi İmkanı

Yozgat Şehir Hastanesi’nde Dil ve Konuşma Terapisi ile Tedavi İmkanı

Yozgat’ta konuşma bozukluğu çeken çocuk ve yetişkinlere yönelik Yozgat Şehir Hastanesi bünyesinde açılan Dil ve Konuşma Terapisi polikliniğinde konuşma bozukluğu yaşayanlar uzmanlar eşliğinde aldıkları terapi ile büyük ölçüde tedavi ediliyorlar.

Dudak-damak yarığına bağlı konuşma bozuklukları, yutma, yutkunma bozuklukların terapisi, kekemelik, ses bozuklukları, özgül dil bozuklukları ve özgül öğrenme güçlüğü çeken hastalar Yozgat Şehir Hastanesi Dil ve Konuşma Terapisi polikliniğine giderek uzmanlar eşliğinde konuşma terapisi alıyorlar.

Yozgat Şehir Hastanesi Dil ve Konuşma Terapisti Almila Soylu, her yaş grubunda konuşma bozukluğunun terapiyle giderilebildiğini söyledi. Erken tanının terapide çok önemli olduğunu vurgulayan Soylu, ‘’Dil ve konuşma terapis; iiletişim, dil, konuşma, ses ve yutma bozuklukları hakkında çalışan bağımsız bir meslek grubu alanıdır. vakalarımızda terapi değerlendirme ve konstrasyon yapıyoruz. Hastanemize başvuran bir hastada öncelikle vakanın terapiye uygun olup olmadığını, seanslara ihtiyacı olup olmadığını belirliyoruz. Bu vaka erken dönem vakası yani çocuk bir vaka da olabilir. Aynı zamanda yetişkin de olabilir. Seansların temel amacı vakaları olduğu düzeyden daha yüksek bir düzeye çıkarmak. Ortada bir patoloji varsa daha çok bunun semptomlarını ortadan kaldırmaya çalışıyoruz. Eğer vakamız erken dönem vakasıysa yani dil vakası olabilir, konuşma sesi bozuklukları olabilir, kekemelik olabilir. Bu vakalarımızda aileyle iş birliği içinde seanslar yürütüyoruz. Yetişkin vakalarımızdaysa daha bireysel olmakla beraber yine aile desteği bizim için önemli. Seanslarımız haftada bir, yarım saat olarak uygulanıyor. Bu seanslarda vaka eğer çocuksa seans içinde onunla bir etkileşimde bulunuyoruz. Sonrasında ailelere bilgilendirme yapıp bunların evde de yapılmasını sağlıyoruz. Genellikle buraya çok fazla vaka geliyor. Çok fazla hastamız oluyor. Yozgat genelinde çok fazla ihtiyaç var. Özellikle ilçelerden çok fazla gelen oluyor buraya. Vakaların şikayetlerine göre planlanan terapilerimizde terapi sonrası genellikle güzel geri dönüşler alıyoruz. Hem kişiler tarafından hem de danışanlarımızın aileleri tarafından. Örneğin ses terapisi vakalarına nodülse yüzde 95 üzeri iyileşme gözlemleniyor. Eğer dil vakasıysa çocuk, genellikle geldiği dil yaşının altı, yedi, sekiz ay hatta bazen bir yıla kadar ilerleme kaydediyor. Erken tanı çok önemli. Her bozuklukta olduğu gibi dil ve konuşma bozukluklarında da erken tanı ve müdahale çok önemli. Yani erken tanı olduğu zaman çocukta yaşanılacak problemler, ileri de yaşanacak problemleri çok çok daha azı şeklinde görülebiliyor. Yani önleyici de oluyor aynı zamanda. Bu noktada da ailelerimize de erken başvuru yapmalarını tavsiye ediyoruz’’ dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

 1. “Vakalarımızda terapi, değerlendirme ve konsültasyon yapıyoruz” diyor Almila Soylu. Çok merak ediyorum nasıl yapıyorlarmış. Kendisine oğlumu terapiye götürmüştüm ama çok ilgisiz davrandı Yozgat gibi bir yerde başka terapist bulmak da zor. Keşke bazı insanlar işini iyi yapsalar da bizler de vatandaş olarak huzur bulsak. Her şey tribünlere oynamaktan ibaret olmasa.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Ucuz Davetiye - Davetiye Modelleri
reklam
NÖBETCİ ECZANE
Toknoloji