YouTube

 • DOLAR
  %0,14
 • EURO
  %0,27
 • ALTIN
  %0,37
 • BIST
  %-1,07
Yozgat, Tek Ebeveyn ve Çocuk Hanehalkı Oranında En Düşük İller Arasında Yer Aldı

Yozgat, Tek Ebeveyn ve Çocuk Hanehalkı Oranında En Düşük İller Arasında Yer Aldı

Yozgat; Tek ebeveyn ve çocuklardan oluşan hane halklarının oranı ile Toplam hane halkları içinde anne ve çocuklardan oluşan hane halklarının oranının en düşük olduğu iller arasında yer aldı.

Yozgat, Türkiye genelinde tek ebeveyn ve çocuklardan oluşan hane halklarının oranının en düşük olduğu iller arasında yer aldı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan verilere göre, ülke genelinde hane halklarının %10,3’ünü tek ebeveyn ve çocukları oluşturdu.

2022 yılına ait verilere göre, Türkiye’de toplam hane halklarının %10,3’ünü tek ebeveyn ve çocuklardan oluşan hanehalkları oluşturdu. Toplam hane halklarının %2,3’ünü baba ve çocuklardan oluşan hane halkları, %8’ini ise anne ve çocuklardan oluşan hanehalkları oluşturdu.

Verilere göre, tek ebeveyn ve çocuklardan oluşan hane halklarının oranının en yüksek olduğu il %12,6 ile Bingöl oldu. Bu ilin ardından %12,4 ile Adana ve Elazığ illeri geldi. Ancak, Yozgat ilinde bu oran %8 olarak belirlendi ve tek ebeveyn ve çocuk hanehalkı oranında en düşük iller arasında yer aldı. Ardahan %7,6, Tokat %7,9 ve Yozgat %8 ile düşük oranların görüldüğü diğer iller oldu.

Toplam hane halkları içinde anne ve çocuklardan oluşan hane halklarının oranının en yüksek olduğu iller ise %9,9 ile Bingöl, %9,7 ile Adana ve %9,6 ile Elazığ olarak belirlendi. Buna karşılık, Yozgat ilinde bu oran %5,9 olarak tespit edildi ve en düşük oranların görüldüğü iller arasında yer aldı.

Baba ve çocuklardan oluşan hane halklarının oranının en yüksek olduğu iller ise sırasıyla %3,6 ile Kilis, %3,1 ile Iğdır ve Malatya oldu. En düşük oranlara sahip iller ise %1,8 ile Nevşehir, %1,9 ile Tokat ve Sinop olarak belirlendi.

Yozgat ilindeki düşük tek ebeveyn ve çocuk hane halkı oranı, ilgili kurumlar ve yerel yönetimler için farkındalık oluşturulması gereken bir konu olarak ön plana çıkıyor.

Ebeveynlere yönelik istihdam ve eğitim fırsatlarının artırılması, çocukların ihtiyaçlarına yönelik sosyal hizmetlerin güçlendirilmesi ve maddi destek mekanizmalarının etkin bir şekilde işletilmesi gibi önlemler, tek ebeveyn ve çocuk hane halklarının yaşadığı zorlukların hafifletilmesine yardımcı olabilir.

Bu veriler, toplumun genelinde tek ebeveyn ve çocuk hane halklarının varlığına dikkat çekmektedir. Bu ailelerin ekonomik, sosyal ve duygusal olarak desteklenmeleri, çocukların sağlıklı ve güvende büyümelerine katkı sağlayacaktır. Aynı zamanda, bu verilerin yerel yönetimler ve ilgili kuruluşlar tarafından kullanılması, politika oluşturma ve kaynakların yönlendirilmesinde önemli bir rehberlik sağlayacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Ucuz Davetiye - Davetiye Modelleri
reklam
NÖBETCİ ECZANE
Toknoloji