Siz gönderin, biz yayınlayalım

 • DOLAR
  7,8308
  %0,76
 • EURO
  9,5220
  %0,79
 • ALTIN
  464,20
  %0,84
 • BIST
  $19.329
  %1,78
45 derece sıcakların altına ekmek parası için çalışıyorlar

45 derece sıcakların altına ekmek parası için çalışıyorlar

Doğu ve Güneydoğu Anadolu’dan Yerköy’e gelen tarım işçileri, sabahın erken saatlerinde pancar tarlalarında 40-45 derece güneşin altında çalışıyorlar.

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinden mevsimlik işçi olarak Yerköy’e gelen 18 yaşındaki Kadir İbrahimoğlu, sabahın erken saatlerinde pancar tarlasına gittiklerini, burada saatlerce sıcağın altında çalıştıklarını ifade etti

Yozgat’a 10 yıldır tarım işçisi olarak geldiklerini ifade eden İbrahimoğlu, gazetemiz muhabirine yaptığı açıklamada, tarlalarda çalışmak için Siverek’ten on kişi geldiklerini  söyledi.

Pancar tarlalarında çalışmaya geldiklerini söyleyen İbrahimoğlu, “Yozgat’ta ilk geldiğimizde ilk olarak pancar çapalaması, daha sonra ot yolumu, sulama çalışması ve en sonda da söküm işleri ile uğraşıyoruz. Yozgat’ta işlerimiz bittikten sonra Malatya’ya Kayısı toplamaya, oradan Zonguldak’a Fındık toplamaya en son ise Siverek’e evimize gidip pamuk toplaması yapmaktayız.”

Sabahın erken saatlerinde çalışmaya başladıklarını ve günlük 55 TL aldıklarını ifade eden İbrahimoğlu, “Şuan Yerköy ilçesinde sabah saat beş-altı gibi kalkıp pancar tarlalarına geliyoruz. Türkiye’de mevsim şartların da sıcakların artması ile birlikte Yerköy’de de 40-45 derece sıcaklar altında ailemizle birlikte çalışmaktayız. Sıcaklarda çalışmak çok zor oluyor, serinlemek için öğlen arası 1-2 saat mola veriyoruz. Arabamızın yanına kurduğumuz çadırın altına dinlendikten sonra tekrardan çalışmaya başlıyoruz. Bir günde on kişi ile 50-60 dönüm tarla çapalıyoruz veya ot yolumu yapıyoruz.  Günlük adam başı 55 TL yevmiye alıyoruz ama yapacak bir şey yok sıcakların altında da çalışsak ekmek parası için katlanıyoruz.” dedi.

23 yaşındaki Vetha İbrahimoğlu ise 1 yıl önce evlendiğini kocası ile Siverek’ten çalışmaya geldiğini belirterek şu ifadelerde bulundu:

“Eşimle birlikte sabah erken kalkıp tarlalara gidip çalışıyoruz. Sıcakların artması ile birlikte mecburen ekmek parası için eşimle birlikte 40-45 dereceyi geçen sıcakların altına çalışıyoruz. Sıcaklar bizleri etkilediğinde arabamızın yanına gidip dinleniyoruz ve bu şekilde çalışıyoruz. Havaların serin olmasında hızlı çalışıyoruz ama yapacak bir şey yok sıcak havalarda da çalışmak zorundayız. Bizler için zor oluyor ama ekmeğimiz bu. Yozgat’ta işimiz bittiğinde mecburen tekrardan Malatya’ya, Zonguldak’a ve en sonunda da Siverek’e gidiyoruz” şeklinde konuştu.

9 yaşındaki Emrah Curun ise sıcaklarda annesi ve babasına yardım ettiğini, ailesine hem ot yolarak, hem de pancar çapalayarak yardım ettiğini belirterek, sıcakların artması ile birlikte çalışmakta zorlandığını söyledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Ucuz Davetiye - Davetiye Modelleri
reklam