Kamil Giyim

bursa escort

Dr. Çelik, “Sigaranın 4 binden fazla zehirli madde içeriyor”

Yerköy Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Yusuf Çelik , sigaranın 4 binden fazla zehirli kimyasal madde içerdiğini söyledi.

Dr. Yusuf Çelik , Dünya Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, sigaranın insan sağlığına verdiği zararlara değindi.

Dünyada 15 yaş üstü 1,2 milyar insan tarafından tütün ve ürünlerinin kullanıldığına dikkat çeken Dr. Çelik, şöyle devam etti: “Dünya Sağlık Örgütüne (WHO) üye ülkelerde ve ülkemizde “Dünya Sigarayı Bırakma Günü’’ olarak belirlenmiş, tütün ve tütün ürünlerinin zararlarının farkındalığının artırılması hedeflenmiştir.

Sigara dumanı, bütün dünyada kanserin en önemli önlenebilir ve korunabilir sebebi olup, kansere bağlı ölümlerin % 30’undan sorumludur. Günde bir paket sigara içen birinin içmeyene göre akciğer kanserine yakalanma ihtimali 20 misli fazladır. Yapılan çok sayıdaki çalışma sigaranın ağız boşluğu, gırtlak, yemek borusu, mesane, böbrek, mide, pankreas, rahim ağzı ve kan kanserlerinin gelişmesine katkıda bulunduğunu da göstermiştir. Sigara dumanının zararları kanserle sınırlı değildir. Sigara kullanan gebelerde düşük, düşük doğum ağırlıklı bebek ve bu bebeklerde zeka geriliği oranı daha yüksektir. Kalp hastalığına neden olan durumların başında sigara gelmektedir. Sigara, kullanan kişinin ve çevresinde yaşayanların yaşama konforunu olumsuz etkilemenin yanında cinsel iktidarsızlığa neden olmaktadır.

Sigarayı bırakmak bir kişilik ya da irade sorunu değil sadece nikotin bağımlılığıyla mücadele sorunudur.Sigara(nikotin) fiziksel ve psikolojik bağımlılık yapar. Nikotine bağlı fiziksel bağımlılık diğer bağımlılık yapan maddelerde olduğu gibidir. Belli bir süre sigara içilmediğinde sinirlilik, sıkıntı duygusu ve dikkatini toplamada güçlük gibi belirtiler ortaya çıkar ve ızdırap vericidir.Alkol ve birçok uyuşturucu maddeden farklı olarak bu belirtiler acı verici olmakla beraber yaklaşık 2-3 hafta kadar bir sürede giderek azalır ve kaybolur.Psikolojik bağımlılık ise ızdırap vermekten çok bir duygu ya da tada karşı duyulan kuvvetli özlem şeklindedir ve bu hissin azalarak kaybolması 6 ay ile 1 yıl arası sürer.

Sigarayı bırakmanın en kesin sonuç veren yolu; yukarıdaki gerçeklerin farkında olarak ve çekilecek zorluğun her gün azalarak yok olacağını bilerek bir kerede ve asla tekrar içmemek kararıyla bırakmaktır.Bu şekilde bırakamayanların öncelikle bir göğüs hastalıkları uzmanından yardım alarak kendileri için en uygun olan bırakma yöntemini araştırmaları ve bu yöntemi kararlılıkla uygulamaları gerekmektedir” dedi.

Benzer Haberler:

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 16 Şubat 2017, 07:42 tarihinde Sağlık, Yerköy Haberleri kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 1.766 Okundu Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN

İsim :

E-posta:

WebSite:

Benzer Haberler
REKLAM
?
Popüler Haberler
MHP Yerköy Adayı Ferhat Yılmaz Oldu

MHP Yerköy Adayı Ferhat Yılmaz Oldu...

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Sorgun ve Sarıkaya Belediye Başkan Adayları açıklamasının ardından Yerköy adayını da açıkladı. MHP Yerköy... [Devamı]
MHP’ de aday adaylık süreci başladı

MHP’ de aday adaylık süreci başlad...

MHP Yerköy İlçe Başkanı Aslan Bozkurt ve ilçe teşkilatında, yaptığı basın açıklamasında belediye başkan aday adayı olmak isteyenlerin... [Devamı]
Bozkurt, “Camiler Siyaset Yeri Değildir!”

Bozkurt, “Camiler Siyaset Yeri Değildir!...

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Yerköy İlçe Başkanı Aslan Bozkurt’un basın açıklaması.  Devamı →[Devamı]
Asfalt Çalışması Törenle Başladı

Asfalt Çalışması Törenle Başladı...

Yerköy ilçemizde 40 kilometrelik yolun ‘sıcak asfalt’ ile kaplanması çalışmalarının startı verildi. Başkanı Ağaoğlu,”Yerköy... [Devamı]
Gültekin Arslan, “Aday olursam büyük farkla seçimi alırız”

Gültekin Arslan, “Aday olursam büyük far...

AK Parti Yerköy belediye başkan aday adayı Gültekin Arslan gazetemize çeşitli açıklamalarda bulundu.  Devamı →[Devamı]
Yerköy’de yağmur yağdı, yollar çöktü

Yerköy’de yağmur yağdı, yollar çöktü...

Yerköy ilçesinde, etkisini gösteren sağanak yağış birçok cadde ve sokakta hayatı olumsuz şekilde etkilerken, yoldan geçen belediye ekipleri... [Devamı]
Anket
Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar
Resim Galerisi
Video Galerisi