Kamil Giyim

bursa escort

Okul harçlığını çıkarmak için davulculuk yapıyor

Yerköy ilçemizde 15 yaşındaki Oktay Hayran, davulculuk yaparak hem ailesine destek oluyor, hem de okul harçlığını çıkarıyor.

İlçemizde ailesine destek olmak için ve okul harçlığını çıkarmak için davul çalmaya başlayan Oktay Hayran, hem 5 yıldır Ramazan ayında mahalle sakinlerini sahura uyandırıyor hemde ailesine desek oluyor.

Oktay Hayran, okul’dan arta kalan vakitlerde aile bütçesine ve okul harçlığını çıkarmak için davul çaldığını söyledi.

Derslerini bitirmeden davul çalmaya gitmediğini belirten Hayran, gazetemize şu ifadelerde bulundu:

“Hafta içi okullum olduğundan dolayı okuluma gidiyorum, eve gelip derslerimi bitirdikten sonra babam nişan, düğün veya kına merasimi törenleri için davul çalma işi almış ise babamla birlikte gidiyor yardım ediyorum yorulmasın diye. Ben davulculuğu seviyorum, hem ekmek paramı, hemde alın terimle kazandığım parayı seviyorum bir yandan da okul harçlığımı, bir yandan da evimin geçimine katkıda bulunuyorum.”

Dedelerinin de davulculuk yaparak geçimlerini sağladığını ifade eden Hayran, “Dedelerimizden kalma mesleği bizler yürütüyoruz, bizlerden önce büyük dedelerimiz yapıyordu şimdi ise bizler, bizden sonrada kardeşim ve ağbeyimin çocukları devam edecektir.”

“Severek yapıyorum”

Davulu çalarken zevk aldığını belirten Hayran, “Okuldan çıktıktan sonra davul çalmaya gidiyorum ama hiç zorlanmıyorum zevk alarak gidiyorum. Kısmet olursa büyünce polis olmak istiyorum. Beklide polis olursam, yine tatillerimde davul çalmak isterim. Çünkü davul çalmayı çok seviyorum.”

“Gece kalkıp, Ramazan davulcuğunu yapıyorum”

Ramazan ayından düğün olmadığı için ramazan davulculuğu yaptığını ifade eden Hayran konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Babamla, amcamın çocukları ile birlikte bende geceleri çıkıp ramazan davulculuğu yapıyorum. Hem aileme katkıda bulunuyorum hemde kendi harçlığımı çıkarıyorum. Ramazan davulu çaldığımda cadde ve sokaklarda beni durdurup oyun havası veya halay çaldırıyorlar, bende çaldırıyorum ve bana harçlık veriyorlar. Verilen parayı alıp ya anneme yada babama veriyorum.” dedi.

Baba Muharrem Hayran ise evinin geçimi için yıllardır davulculuk yaparak sağladığını söyledi.

Bir ay boyunca oğlu ile mahalle mahalle gezdiklerini söyleyen Hayran, “Ramazan ayı sebebi ile düğün veya nişan olmamakta bizde boş ramazanı boş geçirmemek için oğlumla birlikte ramazan davulculuğu yapıyorum. İftarı yaptıktan sonra gece için toplandığımız bir dükkan var oraya oğlum ve kardeşlerimle oraya gidiyoruz. Davul çalmanın vaktini bekliyoruz. Vakit geldiğinde oğlumla veya arkadaşlarla mahalle mahalle cadde cadde geziyoruz.”

Davulculuğun kendilerine atalarından kaldığını ifade eden Hayran “Bu meslek bizlere atalarımızdan kalma. Davulculuk mesleğini sürdürmek istiyoruz, oğluma diyorum hem davulunu çal hem de okulunu oku diyorum. Memur olursan memuriyetini yap, boş vaktin olursa davulunu çal diyorum” dedi.

Baba Hayran, oğlunun, düğün veya ramazan davulculuğundan aldığı paraları getirir ya kendisine yada annesine verdiğini, harçlığa ihtiyacı olduğundan gelip istediğini kaydetti.

Benzer Haberler:

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 14 Haziran 2017, 18:51 tarihinde Yerköy Haberleri kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 976 Okundu Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN

İsim :

E-posta:

WebSite:

Benzer Haberler
REKLAM
?
Popüler Haberler
MHP Yerköy Adayı Ferhat Yılmaz Oldu

MHP Yerköy Adayı Ferhat Yılmaz Oldu...

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Sorgun ve Sarıkaya Belediye Başkan Adayları açıklamasının ardından Yerköy adayını da açıkladı. MHP Yerköy... [Devamı]
MHP’ de aday adaylık süreci başladı

MHP’ de aday adaylık süreci başlad...

MHP Yerköy İlçe Başkanı Aslan Bozkurt ve ilçe teşkilatında, yaptığı basın açıklamasında belediye başkan aday adayı olmak isteyenlerin... [Devamı]
Bozkurt, “Camiler Siyaset Yeri Değildir!”

Bozkurt, “Camiler Siyaset Yeri Değildir!...

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Yerköy İlçe Başkanı Aslan Bozkurt’un basın açıklaması.  Devamı →[Devamı]
Asfalt Çalışması Törenle Başladı

Asfalt Çalışması Törenle Başladı...

Yerköy ilçemizde 40 kilometrelik yolun ‘sıcak asfalt’ ile kaplanması çalışmalarının startı verildi. Başkanı Ağaoğlu,”Yerköy... [Devamı]
Gültekin Arslan, “Aday olursam büyük farkla seçimi alırız”

Gültekin Arslan, “Aday olursam büyük far...

AK Parti Yerköy belediye başkan aday adayı Gültekin Arslan gazetemize çeşitli açıklamalarda bulundu.  Devamı →[Devamı]
Yerköy’de yağmur yağdı, yollar çöktü

Yerköy’de yağmur yağdı, yollar çöktü...

Yerköy ilçesinde, etkisini gösteren sağanak yağış birçok cadde ve sokakta hayatı olumsuz şekilde etkilerken, yoldan geçen belediye ekipleri... [Devamı]
Anket
Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar
Resim Galerisi
Video Galerisi