YouTube

 • DOLAR
  %-0,10
 • EURO
  %0,12
 • ALTIN
  %0,34
 • BIST
  %0,28
Necip Taşkın, “Promosyonu sözleşmeleri, sağlık çalışanlarının motivasyonunu bozuyor”

Necip Taşkın, “Promosyonu sözleşmeleri, sağlık çalışanlarının motivasyonunu bozuyor”

Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, banka promosyonu sözleşmelerinin her geçen gün yılan hikayesine döndüğünü ve farklı açıklamaların sağlık çalışanlarının motivasyonunu bozduğunu söyledi.

Necip Taşkın, yaptığı açıklamada; Sağlık Bakanlığının uygulamada birliği sağlamak amacıyla banka promosyonu sözleşmeleriyle ilgili çalışma yaptığını ve yeni promosyon sözleşmesi yapılmaması yönündeki İl Sağlık Müdürlüklerine talimatının üzerinden zaman geçmesine rağmen bugüne kadar bir sonuç alınamadığını belirterek, bunun da sağlık çalışanlarının mağduriyetine yol açtığını  ifade etti.

Taşkın, banka promosyonu ihalelerinin şeffaf yapılmadığını, pek çok kurumda çalışanlara bilgi verilmediğini, ayrıca ihale şartnamelerinin birbirinden farklı olması nedeniyle de çalışanların zararına yol açabileceği endişesinin çalışanlarda hakim olduğunu kaydetti.

İhale yasasına tabii olmamakla birlikte çalışanların haklarını en iyi şekilde koruyacak bir şartname düzenlenmesinin önemine dikkat çeken Taşkın, şu ifadelere yer verdi:

“Günümüzün ekonomik koşulları nedeniyle sağlık çalışanları açısından önemli bir yer tutan banka promosyon sözleşmeleri ne yazık ki çalışanları tatmin edecek düzeyde değil. Promosyon şartnamesinin mevzuattan anlayan görevliler tarafından hazırlanması, ayrıca çalışanlara ihale öncesinde ve sonrasında bilgi verilmesi gerekir. Ne yazık ki pek çok idare ihale öncesinde şeffaflığı dikkate almıyor; konuyla ilgili olarak resmi web sitelerinden gerekli bilginin verilmesi gerekirken yapılmıyor. Komisyona sadece yetkili sendika temsilcisinin katılmasını da doğru bulmuyoruz. Tüm sendikaların temsilcileri ihaleye katılabilmelidir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca yayınlanan genelgede banka promosyon sözleşmelerinin her ne kadar en az 2, en çok 5 yıl üzerinden yapılacağı belirtilmekte ise de sözleşmelerin en az 2, en çok 3 yıl üzerinden yapılması sağlık çalışanlarının mağdur olmalarını önleyecektir.

Günümüzün ekonomik koşullarında bankaların yüksek oranda kâr sağladığını biliyoruz. Bu nedenle kurumlar çalışanlarının beklenti ve talebini karşılayacak rakamlara odaklanmalı ve ihale süreçlerini buna göre yürütmelidirler. Çalışanlara verilecek promosyon bir lütuf değildir. Sağlık Bakanlığı ihale şartnamesini kendisi hazırlayarak uygulamada birliği sağlamalı ve promosyon kargaşasını sona erdirmelidir.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Ucuz Davetiye - Davetiye Modelleri
reklam
NÖBETCİ ECZANE
Toknoloji