YouTube

 • DOLAR
  %0,04
 • EURO
  %-0,12
 • ALTIN
  %0,07
 • BIST
  %0,80
Yozgat Valiliği, “DEAŞ’lılara Vatandaşlık Verildi” İddialarını Yalanladı

Yozgat Valiliği, “DEAŞ’lılara Vatandaşlık Verildi” İddialarını Yalanladı

Yozgat Valiliği, sosyal medyada yer alan “terör örgütü DEAŞ mensuplarına vatandaşlık verildiği” iddialarını yalanladı.

Yozgat’ta belirli çevreler ve sosyal medya hesapları üzerinden yayılan bu iddialara ilişkin olarak valilik, sosyal medya hesabı üzerinden bir açıklama yaptı.

Açıklamada, Yozgat Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında DEAŞ silahlı terör örgütüne üye olma suçundan haklarında işlem yapılan ve halen cezaevinde tutuklu bulunan 6 yabancı uyruklu şahsın isimlerine yer verilerek, DEAŞ terör örgütüyle irtibatlı/iltisaklı kişilerin Türk vatandaşlığı kazandığı iddialarının ortaya atıldığı kaydedildi. Aynı paylaşımlarda söz konusu 6 yabancı şahısla hiçbir ilgisi olmayan ancak DEAŞ terör örgütü üyesi gibi gösterilen Suriye uyruklu 2 kişinin de Türk vatandaşı olduğu iddia edilmişti.

Valilik açıklamasında, adı geçen şahısların hiçbirinin Türk vatandaşı olmadığının tespit edildiği belirtildi. Yozgat İl Jandarma Komutanlığı tarafından Yozgat İl Göç İdaresi Müdürlüğüne gönderilen yazının ise DEAŞ’tan haklarında işlem yapılan 6 yabancı uyruklu şahısla ilgili gerekli tahdit kodlarının girilmesi ve infaz süreci sonrasında sınır dışı edilmelerinin sağlanmasına yönelik olduğu ifade edildi. Bu yazının vatandaşlıkla hiçbir ilgisi bulunmadığı kaydedildi.

Açıklamada, bu iddiaların bilinçli bir şekilde ve çarpıtılarak yapılan paylaşımlardan kaynaklandığı ve kamuoyunda infial uyandırmak amacıyla DEAŞ’tan işlem gören yabancı uyruklu şahıslara vatandaşlık verildiği algısı oluşturulmak istendiği vurgulandı. Kamuoyunun bu ve benzeri paylaşımlarda bulunan kişilere ve provokatif paylaşımlara itibar etmemesi gerektiği belirtildi. Bu tür paylaşımları yapanlar hakkında hukuki süreç başlatılacağı da açıklandı.

Son zamanlarda Türkiye’de terör örgütlerine karşı mücadele kapsamında birçok operasyon gerçekleştiriliyor. Bu operasyonlar sırasında yakalanan yabancı uyruklu kişilerin ülkelerine iadesi için çalışmalar yapılıyor. Ancak sosyal medyada bu durumun çarpıtılarak vatandaşlık verildiği iddiaları ortaya atılıyor. Valilik açıklamasında da belirtildiği gibi, bu gibi iddiaların gerçeklikle uzaktan yakından ilgisi bulunmuyor ve kamuoyunu yanıltmaya yönelik bir girişim olarak değerlendiriliyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Ucuz Davetiye - Davetiye Modelleri
reklam
NÖBETCİ ECZANE
Toknoloji