HABER GÖNDER

Çiçekdağılı 17 bayana “Meme Kanseri Taraması” yapıldı

Çiçekdağılı 17 bayana “Meme Kanseri Taraması” yapıldı

Çiçekdağı Kaymakamlığı, Çiçekdağı Devlet Hastanesi ve Çiçekdağı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından ortak hazırlanan proje kapsamında 40-70 yaş arası 17 bayana “Meme Kanseri Taraması” yapıldı.
18062014taramaÇiçekdağı Devlet Hastanesi Başhekimi Dr.Enis Behiç Yaşlı, Çiçekdağı ilçesine bağlı Çopraşık köyünde ikamet eden 17 bayanı “Meme kanseri taraması” için Kırşehir Kırşehir Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezine (KETEM) götürüp kanser taramasından geçirildiğini söyledi.
Meme kanseri, kadınlarda en sık görülen ve 40-70 yaş grubundaki kadınlarda en sık ölüme neden olan kanserler arasında yer aldığını söyleyen Dr. Yaşlı, “Meme kanserinden ölümleri azaltmak için batı ülkelerinde 1960 yılların sonlarına doğru mamografik tarama çalışmaları başlamıştır. Erken tanı için rastgele ve kontrollü çalışmalar yapılmış, bu çalışmalarda ve bu çalışmalar sonrasında uygulamaya geçen tarama programlarında mamografik taramanın meme kanserinden ölüm oranlarını azalttığı saptanmıştır.
Ülkemizde yapılan tek çalışmada Türkiye’de meme kanserinin %50’sinin 50 yaş altında geliştiği izlenmiştir. Bu nedenle 40 yaştan itibaren her yıl düzenli mamografi kontrolü özellikle ülkemiz kadınları için önem taşımaktadır.
Literatürdeki bilgiler ve batı ülkelerindeki uygulamalar değerlendirildiğinde 40 yaş üstü kadınlarda yıllık mamografi taraması en etkin yöntem olarak görülmektedir.
Bizlerde, Çiçekdağı ilçe hastanesi kanser taramaları kapsamında Çiçekdağı Çopraşık köyünden 17 bayanı meme kanseri taraması için Kırşehir KETEM’e götürüp meme kanseri taramalarını yaptırdık.
Bayanlarda çok sık görülen meme kanserini erken teşhis ve tedavi amacıyla Sağlık Bakanlığımız tarama programları kapsamında 40-70 yaş aralığındaki bayanlarımızın meme kanseri taramaları yaptırmak için Çiçekdağı Kaymakamlığımız, Hastanemiz ve Çiçekdağı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfımız ın ortaklaşa organize ettiği proje kapsamında, her hafta düzenli olarak 40-70 yaş arası bayanlarımızı ilçemizden alıp Kırşehir Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezine götürüp meme kanseri taraması olan mamografilerini çektiriyoruz. Ayrıca kanser taramaları sonrasında bayanlarımızı Kırşehir Belediyemizin tesisi olan Hılla Gölünde ağırlayıp gezdiriyor, çeşitli ikramlarında bulunuyoruz. Bu sayede  ilçemizdeki bayanlarımızın hem kanser taramalarını yaptırıyor hemde sosyal anlamda katkıda bulunuyoruz. Bu projeye destek veren başta Çiçekdağı Kaymakamımız Sayın Yusuf Turhan’a ve tesislerini bizlere açan Sayın Kırşehir Belediye Başkanımız Yaşar Bahçeci’ye teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Ucuz Davetiye - Davetiye Modelleri
reklam
NÖBETCİ ECZANE