Dede gençlere örnek oluyor

Dede gençlere örnek oluyor
02 Ağustos 2011 Salı - 1993 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

Yerköy ilçemize bağlı Akpınar köyünden topladığı üzerlikleri Yozgat’ta satan Hacı Osman Ergül ismindeki 80 yaşındaki dedenin atık kağıt toplayarak ve Yerköy ilçemizin bozkırlarından toplayarak getirdiği üzerlikleri satarak evinin geçimini sağlaması iş yok diyen gençlere örnek oluyor. 

Ergül, Yerköy ilçemizden topladığı üzerlikleri Yozgat Lise Caddesi üzerine kurduğu tezgahında yazın yeşil nohut ve üzerlik, kışın ise, alıç, kuşburnu ve dağ eriği satarak evinin geçimini sağlıyor.

80 yaşında olmasına rağmen yaz, kış hiç boş durmadığını belirten H.Osman Ergül, “Allaha şükür sağlığım yerinde. Ben bu yaşıma kadar hep bu tür işler yaparak 5 kız, 2 oğlan everdim. Çalışmak ayıp değil esas iş yok deyip de çalışmamak ayıp. İnsanlarımız alışmış rahat iş beklentisi içine girmiş, belki benim yaptığım bu işi para verseniz yaptıramazsınız fakat ben bu işlerle uğraşarak bu yaşıma kadar geldim.

Aslında ben sokaklardan topladığım atık kağıtları satarak evimin geçimini sağlıyorum. Fakat bu dönemde kağıt toplama işine biraz ara verdim.

Çünkü bozkırlarda kendiliğinden yetişen üzerlik bu aylarda yetişip olgunlaşıyor. Bende Yerköy’ün Akpınar köyünün kırlarından topladığım bu üzerlikleri dolmuşun bagajında buraya getirerek açtığım tezgahta satıyorum.” dedi.

Ramazan dolayısıyla üzerlik satışlarının biraz düştüğünü ifade eden Ergül, “Üzerliğe vatandaşlarımız yoğun ilgi gösteriyor. Fakat ramazan ayı içinde olmamız nedeniyle bu yoğunluk biraz azaldı. Üzerlik otu halk arasında nazara karşı koruduğuna inanıldığı için hemen hemen her evde bulundurulmaktadır.

Ben kendimi bildim bileli üzerlik otu nazara karşı yakılarak, tütsüsü nazar değen kişinin üzerine üflenir. Ayrıca üzerlik otunun romatizma’ya iyi geldiği de belirliyor.bir defasında böyle bir rahatsızlığı olan bir kişi benden  Bu otu aldı  doğrayıp suda haşladıktan sonra o romatizma ağrısı olan yere bezle birlikte sardı. Daha sonra ağrısının kalmadığını söyleyerek teşekkür etti. Yani rabbimin hikmeti demek ki sadece nazara değil ağrılara da iyi geldiği kanıtlandı.” diye konuştu.

Üzerlik otunun düğünlerde gelin ve damadın önünde yakıldığına da değine Ergün, “Kuru otu, yeni yapılan evlerin balkonuna asılır. Nazar değdiğine inanılan çocuklara tütsülenir. Üzerlik otundan ev içerisinde bir tutam yakıldığında insanı sakinleştirdiği bilinmektedir. Ayrıca ev içerisinde yakıldığında oluşan kötü kokular gider. Üzerlik otunu bilen birçok kişi ilgi gösterirken, bilmeyenler ‘Bu ne işe yarıyor?’ diye bize sorarak merakını gideriyor. İl dışında yaşayıp da tatilini geçirmek için Yozgat’a gelen bir çok vatandaş bunu alıyor. Yozgat merkezde yaşayıp da temin edemeyenlerde yine üzerlik otunu alıyor. Bizde bu şekilde geçimimizi sağlamaya çalışıyoruz.

Yaz aylarında üzerlik, kış aylarında ise doğadan topladığım alıç ve kuşburnu satıyorum. Allah ömür verdiği ve sağlığım yerinde olduğu sürece çalışmaya devam edeceğim.” şeklinde konuştu

Haber: Yerköy Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sitedeki tariflerin izinsiz kopyalanması yasaktır.