HABER GÖNDER

 • DOLAR
  8,1550
  %0,28
 • EURO
  9,7089
  %-0,08
 • ALTIN
  457,33
  %-0,38
 • BIST
  1.393
  %-1,65
Yerköy’de hububat sezonu başladı

Yerköy’de hububat sezonu başladı

Türkiye’nin önemli tahıl merkezi olan Yozgat’ta ve İlçelerinde hububatlarda hasat dönemi başladı.
08072014bicer2015 yılı içerisinde İl ve ilçe genelinde yaklaşık 7 milyon dekar alanda hububat ürünlerinin hasadı yapılacak.
Yerköy ilçemize bağlı Sekili beldesi ve bazı köylerde biçerdöverler arpa hasadına başladı. Yerköy Ziraat Odası Başkanı Bahri Yılmaz, ilde 2015 yılının ilk hasadına Yerköy’de başlandığını belirterek, verimli bir hasat dönemi temennisinde bulundu.
Başkan Yılmaz, çiftçileri ve biçerdövercileri uyararak, arpa ve buğday hasadı yapılırken dane kayıplarının yaşanmamasını istedi.
Başkan Yılmaz, “Çiftçilerimiz, hasadı yapılan tarlada biçerdöverin bıraktığı sap yığınını kaldırarak, buğday olup olmadığını kontrol etsinler. Yüzde bir ve iki oranında bir dane kaybını biz normal olarak değerlendiriyoruz. Fakat hasadı yapılan tarlada baktığımızda yüzde bir bile dane kaybı yoktu. İnşallah bütün biçerciler aynı şekilde hububat biçimi yaparlar. Çiftçilerimiz böyle bir durumla karşılaştıkları anda odamıza ya da il ve ilçe tarım müdürlüklerimize müracaatta bulunmalıdır” dedi.
Dane kaybının, ülke ekonomisine büyük zarar verdiğini ifade eden Başkan Yılmaz, “Hasat döneminde en fazla dikkat edilmesi gereken biçerdöverin dane dökmemesidir. Bu bakımdan çiftçilerimiz buna çok dikkat etmelidir. Çünkü dane kaybının yaşanması ülke ekonomisine ve tarla sahibine zarar demektir. Devletimizin açıklamış olduğu buğday taban fiyatı, sanayi ürünleriyle kıyasladığımızda düşük olarak değerlendiriyoruz. Fakat günün şartlarında baktığımızda ise normal olarak görüyoruz.” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

 1. buğday taban fiyatları her halükarda düşük.günün şartlarına göre de düşük.mazot,gübre den tutun da gıda ürünlerine gelen zamlara kadar baktığınızda en düşük artırma buğday taban fiyatına yapılan zamdır.bir an önce devletimizin bu konuda bi şeyler yapması lazım.yoksa çiftçinin hali duman

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Ucuz Davetiye - Davetiye Modelleri
reklam
NÖBETCİ ECZANE