HABER GÖNDER

Yerköy’de Zafer Bayramı Coşkusu

Yerköy’de Zafer Bayramı Coşkusu

Yerköy ilçemizde, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 92. yıl dönümü çeşitli etkinliklerle kutlandı.
zafer (1)Atatürk anıtına çelenk konulmasıyla başlayan törende saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu.
İlçe Jandarma Komutanlığı’nda görevli Jandarma Kıdemli Çavuş Hüseyin Eraslan, günün anlam ve önemine ilişkin yaptığı konuşmada, 30 Ağustos Zaferinin, 91.inci yıl dönümünü büyük bir coşku ve gururla kutlandığını söyledi.
Eraslan konuşmasını şu şekilde sürdürdü:
“92’inci yıldönümünü ilk günkü gurur ve heyecandan hiçbir şey kaybetmeden aynı duygularla kutladığımız 30 Ağustos Zaferi ile Başkomutan Mustafa Kemal’in önderliğindeki yüce Türk ulusu, emperyalist güçlerin işgalci ordularını, anavatan topraklarından kesin olarak atmış ebedi özgürlük ve bağımsızlığına kavuşmuştur.
Bu. Zafer bütün otoritelerin tartışmasız bir askeri deha kabul ettiği Ulu önder, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk tarafından, Anadolu da sağlanan Milli Birlik ve beraberliğin mutlak bir sonucu olarak kazanılmıştır.
Her safhası tek tek düşünülerek hazırlanan bu zafer, aziz yurduna ve bağımsızlığına kasteden işgal kuvvetleri karşısında Türk Ordusu’nun ortaya koyduğu eşsiz bir eserdir.
Anadolu halkı tek bir yumruk olarak, dış ve iç odaklann ihanetleri karşısında ve yokluklar içersinde büyük fedakârlıklarla verdiği kurtuluş savaşında, en son başkomutanlık meydan muharebesini de kazanarak kesin zafere ulaşmıştır.
19 Mayıs 1919 ‘da başlatılan Kurtuluş savaşıyla, istilacı düşman ordusuna üst üste darbeler vurulmuş, ancak yurdumuz içerisinde ilerleyen düşmanın vatanın bağrından atılabilmesi için sıra kesin sonuçlu bir harekâta gelmiştir “Ya İstiklal Ya Ölüm” parolası ile başlayan muharebede elde edilen bu büyük zafer, Türk’ün bağrına dayanan hançerin Ulus’ça sökülmesi, özgürlük ve haysiyetimizi yok etmek isteyenlerin ize         getirilmesi    destanıdır. Başta Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Büyük Önder Atatürk ve Onun silah arkadaşları olmak üzere, Kurtuluş Savaşının tüm kahramanlarını, mukaddes vatanımız için cam pahasına görev yapan şehitlerimizi, gazilerimizi ve günümüzde terör eylemlerinde şehit olan Türk Silahlı Kuvvetleri ile güvenlik güçleri mensuplarımızı ve hayatlarını yitiren vatandaşlarımızı saygı ve rahmetle anıyoruz.”
Yerköy’de Atatürk Bulvarında düzenlenen tören sonrasında 30 Ağustos Zafer Bayramı sona erdi.
Törene,  Şefaatli Kaymakamı Çağlayan Aydın, Belediye Başkanı Mehmet Ağaoğlu, İlçe Emniyet Müdürü Hakan Pakel, Garnizon Komutanı Üsteğmen Abidin Işılak, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Yavuz, İlçe Özel İdare Müdürü Veysel Koçak, daire müdürleri, askerler ve vatandaşlar katıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Ucuz Davetiye - Davetiye Modelleri
reklam
NÖBETCİ ECZANE