HABER GÖNDER

Milletvekili Keven, çiftçileri gündeme getirdi

Milletvekili Keven, çiftçileri gündeme getirdi

Cumhuriyet Halk Partisi Yozgat Milletvekili Ali Keven, TBMM’de söz alarak traktörü ve tarlası icrada satılan çiftçileri gündeme getirdi.
Keven, TBMM’de söz alarak traktörü ve tarlası icrada satılan çiftçileri gündeme getirdi.
CHP’li Keven’in o açıklaması: “İktidarın tarım politikası sonucu tarım arazileri, orman alanları yapılaşmaya açılıyor. Çiftçiye “Sen üretme, şehre göç et sonra da yaptığım rezidanslarda köle gibi çalış.” deniliyor. Kulaklarınız öyle tıkalı ki çiftçinin, esnafın, işçinin sesini duymuyorsunuz. Geçtiğimiz hafta çiftçiler Ankara’ya gelip derdini anlatmak istedi ama Ankara’ya, cumhuriyetin başkentine sokmadınız onları, bu utanç size yeter sanırım. Hadi bizi dinlemiyorsunuz sevgili arkadaşlar, akşam haber bültenlerini de mi izlemiyorsunuz? Tabii ki a haberi seyrediyorsanız çiftçilerin feryadını oralarda göremezsiniz. Artık yollara dökülen çiftçiler örneğin, dün Kayseri’de olduğu gibi kendi öz varlığı olan tarım kredi kooperatifini protesto ediyor. Neden? Çünkü eski milletvekillerinizi genel müdür ve yönetim kurulu üyesi gibi makamlara atadığınız tarım kredi kooperatifleri çiftçiye yüksek faiz uyguluyor ve çiftçinin üretim aracı traktörüne icra gönderiyor. Çiftçilerin sesini duymadığınız için traktörlere haciz konulduğunu bile bilmiyorsunuz. Yargıtay’ın emsal kararı var “Çiftçinin üretim aracı haczedilemez.” İyi bakın, bunu on sekiz yıldır Yozgat’lı çiftçilerimizin, hemşehrilerimin oyunu çuval, çuval alıp onların derdini bu kürsüden asla dile getirmeyenlerden duyamazsınız. Yozgat’ta çiftçilerimizin traktörüne, tarlasına haciz koyduruyorsunuz, bu bir utanç vesikasıdır. Size Adalet Bakanlığı UYAP sisteminde satışta olan traktörleri söyleyeyim.

Sadece bugün icradan satışta olan traktör sayısı 110 sevgili arkadaşlarım. Yine UYAP sistemine girin, bakın, Yozgat’ta tam 157 adet icrada tarladan satış ihalesi var, bunun 61 tanesi Sorgun’da, 60’ı Sarıkaya’da, 19’u Yerköy’de, 9’u merkezde bunlar sadece satışta olanlar bir de henüz satışa çıkmayanlar var. Yazık değil mi? Binlerce kez söyledik, çiftçinin borcunu yapılandırın didik, sicil affını çıkarın dedik, duymadınız. Tarımsal sulama abonesi, çiftçilerin elektrik borçlarını yapılandırın dedik, duymadınız. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi’ne olan borçların faizini silin, anaparayı yapılandırın dedik, duymadınız. Peki siz ne yaptınız? Şener Şen’in filmi gibi yüzlerce icradan satılık Haraplar köyü yarattınız. Bu tablo sizin eseriniz, işte “yeni Türkiye” dediğiniz sanırım köylüsünün icralık olduğu bir Türkiye. Peki bu böyle devam edecek mi? Hayır. İlk seçimde bu saltanat düzeniniz son bulacak” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Ucuz Davetiye - Davetiye Modelleri
reklam
NÖBETCİ ECZANE